Společnost Nuclearelectrica hledá soukromého investora, který by se ujal většinového podílu v projektu rozšíření jaderné elektrárny Cernavodă.

Picture_EN1
V pravé části snímku jsou první dva bloky jaderné elektrárny Cernavodă, které jsou v provozu. Blok ve středu snímku je Cernavodă-3, jehož výstavba pokračuje stejně jako v případě čtvrtého bloku. Výstavba bloku úplně vlevo je pozastavena a zatím nejsou plány na její dokončení. (Zdroj: Energonuclear.ro)

Rumunská státní energetická společnost Nuclearelectrica uvedla 8. srpna, že poskytne 49 % nákladů (nebo ne více než 2 miliony euro – přibližně 55,68 milionů korun) potřebných na rozjezd nové společnosti, která se po dvou letech od svého založení stane nezávislým výrobcem elektrické energie.

Investor bude muset zajistit, že rozšíření jaderné elektrárny Cernavodă bude používat jaderné reaktory Candu 6, a garantovat dodržení rumunských a evropských bezpečnostních norem pro jadernou energetiku, uvedla společnost Nuclearelectrica. Dodala, že Rumunsko plánuje dokončit rozestavěné bloky Cernavodă-3 a 4, aby pokrylo nedostatek ve výrobě energií, který očekává po roce 2020.

Společnost Nuclearelectrica zveřejnila své plány v tomto projektu 11. srpna a předpokládá jejich předložení ke schválení akcionářům dne 22. srpna.

V listopadu 2013 podepsala společnost Nuclearelectrica předběžnou dohodu o rozvoji výstavby dvou bloků JE Cernavodă s čínskou společností China General Nuclear. V červenci čínská společnost China Nuclear Power Engineering Co. uzavřela smlouvu o spolupráci s kanadskou společností rozvíjející technologii reaktorů Candu, společností Candu Energy Inc., o dostavbě dvou bloků jaderné elektrárny Cernavodă.

V JE Cernavodă jsou v provozu dva bloky s reaktory Candu 6 projektovanými společností Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) a postavenými kanadsko-italským konsorciem společností AECL a Ansaldo. První blok zahájil provoz v roce 1996, ale práce na dalších čtyřech blocích byly pozastaveny v roce 1991. Jediným dokončeným blokem z těchto čtyř se zatím stal blok Cernavodă-2, který je v provozu od roku 2007.

Snahy o pokračování prací na bloku Cernavodă-3 začaly v roce 2002 a v roce 2009 byla založena společnost EnergoNuclear, která má dohlížet na dokončení bloků Cernavodă-3 a 4. Původní partneři GDF Suez, ČEZ, RWE Power a Iberdrola později z projektu vycouvaly, takže společnost je nyní vlastněna z 84,65 % společností Nuclearelectrica. Cílem rumunského státu je najít nového investora a snížit tak podíl společnosti Nuclearelectrica.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..