Ruský jaderný regulační úřad Rostechnadzor ustanovil pracovní skupinu, která bude dohlížet na stavbu multifunkčního radiochemického výzkumného centra ve Výzkumném institutu jaderných reaktorů NIIAR ležícím v Dimitrovgradu.

photo1
Areály institutu NIIAR v Dimitrovgradu. (Zdroj: Niiar.ru)

Centrum bude zkoumat a vyvíjet technologie pro uzavřený palivový cyklus rychlých reaktorů. Institut NIIAR jej plánuje otevřít v roce 2017 jakožto součást revidovaných ruských plánů stanovených pro roky 2010 až 2015 a do roku 2020.

Dokument o zřízení pracovní skupiny byl podepsán ředitelem Rostechnadzoru Alexejem Alešinem v souladu s regulačním předpisem o dohledu nad výstavbou a renovací jaderných zařízení, který byl vydán v roce 2011.

Institut NIIAR byl založen v roce 1956, aby provozoval jak výzkumné, tak energetické jaderné reaktory, a je považován za největší výzkumný ústav svého druhu v Rusku. Probíhá v něm výzkum palivového cyklu, radiochemikálií, procesů při nakládání s jaderným odpadem a také výroba radionuklidů pro lékařství a průmysl. Nachází se zde hlavní ruské výzkumné zařízení zabývající se elektrometalurgickým a pyrochemickým přepracováním jaderného paliva určeného především pro rychlé reaktory.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..