Vnitřní povrch tlakové nádoby reaktoru a svarové spoje na prvním bloku elektrárny Temelín jsou v dobrém stavu a v souladu s bezpečnostními požadavky. Takový je hlavní závěr kontroly, kterou odborníci provedli během odstávky prvního bloku.

image001
Kontrolní zařízení monitorující stav tlakové nádoby. (Zdroj: ČEZ)

Deset dní, dvacet čtyři hodin denně, podrobně mapovalo speciální zařízení (SKIN) v hodnotě desítek miliónů korun stav tlakové nádoby reaktoru. Pomocí systému vodotěsných a radiačně odolných kamer prováděli odborníci vizuální kontrolu. Vířivými proudy ověřovali stav návarů reaktoru a ultrazvukem nedestruktivně posuzovali celistvost a tloušťku materiálů tlakové nádoby. Prozkoumali každý milimetr na ploše sto metrů čtverečních. Kontrolní sondy přitom urazily vzdálenost přes 22 kilometrů. Pozornost se zaměřovala také na všechny svarové spoje. Jen pro uložení naměřených dat bylo potřeba deset DVD. Nyní kontrolní zařízení uvolnilo místo palivu. Jeho zavážení do reaktoru začalo ve čtvrtek.

V rámci odstávky pokračuje modernizace turbíny. Díky novým nízkotlakým dílům zvýší první blok výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva. Celá modernizace je o efektivnějším provozu, tedy lepším využití stávajícího množství páry, která proudí na lopatky turbíny.

 

Program sledování životnosti tlakové nádoby

Program sledování životnosti obou tlakových nádob elektrárny Temelín je velmi podrobný. Například zahrnuje ověření stavu vnitřního i vnějšího povrchu a materiálu tlakových nádob reaktoru. Kontroluje se celistvost základního materiálu, všech svarových spojů, návarů a jejich tloušťka. Svědečné vzorky umožňují vyhodnotit vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby. Díky těmto metodám má provozovatel i jaderný dozor průběžně velmi podrobné a aktuální informace o stavu tlakové nádoby obou reaktorů elektrárny Temelín.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..