Polsko sníží závislost své energetiky na černém a hnědém uhlí tím, že do výroby elektřiny zapojí jádro a rozšíří výrobu v obnovitelných zdrojích, říká návrh energetické koncepce do roku 2050, který polská vláda vydala ke konzultaci.

Belchtow coal mine and power plant (Greenpeace Polska - Bogusz Bilewski) 460x300
Polský hnědouhelný důl Bełchatów a přilehlá uhelná elektrárna. (Zdroj: World Nuclear News)

Polská vláda připravila dva scénáře budoucího vývoje v tamní energetice. Podle obou má výroba v jaderných elektrárnách začít v roce 2020 a po roce 2025 by měla být rozšířena natolik, aby se stala významným energetickým zdrojem. Po boku s ní půjde i rozvoj obnovitelných zdrojů.

Podle první předpovědi mají jaderné elektrárny v roce 2035 dosáhnout výroby 50 TWh elektřiny, což by mělo být realizováno dvěma jadernými elektrárnami o celkovém výkonu kolem 6000 MWe. Výroba elektřiny v obnovitelných zdrojích by měla v roce 2035 stoupnout na 60 TWh a v roce 2050 až na 75 TWh.

Druhý scénář představuje větší rozvoj jádra na úkor obnovitelných zdrojů. V roce 2050 by jaderné elektrárny měly vyrobit 74 TWh energie, kdežto obnovitelné zdroje by se rozvíjely pomaleji a ve stejném roce by vyrobily 49 TWh energie.

Obě předpovědi mají společné to, že výroba energie nízkouhlíkatými zdroji bude v roce 2050 dosahovat cca 125 TWh a že využití uhlí klesne přibližně na 40 %.

Projekty polských jaderných elektráren se zabývá společnost PGE EJ1, která je dceřinou firmou společnosti Polska Grupa Energetyczna (PGE). Tato společnost vlastní společně s PGE EJ1 podíl 70 procent v projektech nových jaderných bloků. Desetiprocentní podíly ve společnosti PGE EJ1 náleží podniku KGHM těžícímu měď a energetickým společnostem Tauron Polska a ENEA.

V současné době je 90 % energie v Polsku vyráběno v uhelných elektrárnách spalujících černé a hnědé uhlí. Důsledkem toho se tato země řadí k evropským zemím s nejznečištěnějším ovzduším. Podle agentury European Environmental Agency jsou v polských městech pravidelně překračovány limity pro koncentrace pevných částic polétavého prachu značené PM10 (tj. o rozměrech do 10 mikrometrů), které způsobují kardiovaskulární a dýchací potíže.

14. srpna zveřejnila polská vláda návrh energetické koncepce do roku 2050 a konzultační období poběží do 1. září.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..