Čtvrtek, 3 prosince
Shadow

Nový černobylský sarkofág roste i do hloubky – byly dokončeny jeho betonové základy

Do základů nového černobylského sarkofágu byl nalit poslední metr krychlový betonu, uvedl 15. srpna státní podnik pro správu této elektrárny State Specialised Enterprise Chernobyl NPP (SSE Chernobyl NPP).

NSC foundation - July 2014 460
Práce na základech nového sarkofágu, které probíhaly v minulém měsíci. (Zdroj: World Nuclear News)

Základy mají na délku 506 metrů a na jejich vytvoření bylo potřeba 38 823 metrů krychlových betonu, stojí v prohlášení tohoto státního podniku. Práce na základech byla zahájena v srpnu 2011.

Nový sarkofág bude po svém dokončení zabraňovat úniku radioaktivních látek a také chránit původní sarkofág a budovu čtvrtého bloku před rozmary počasí.

Stavba nového sarkofágu je financována fondem Chernobyl Shelter Fund spravovaným Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD – European Bank for Reconstruction and Development), který je řízený skupinou zemí G7 a přispěvateli do tohoto fondu. Smlouva na vytvoření projektu této jedinečné stavby, která na světě nemá obdoby, a její realizaci byla v roce 2007 udělena konsorciu Novarka vedenému francouzskými stavebními společnostmi Bouygues a Vinci.

Výstavba samotného sarkofágu začala koncem roku 2010 a podle současného harmonogramu má být dokončena v roce 2017, uvedla EBRD. Během výstavby bude prozatímní konstrukce celkem šestkrát zvednuta do výšky a budou k ní přidány další části, poprvé ke zvednutí došlo v listopadu 2012. V dubnu tohoto roku byla první polovina odsunuta, aby uvolnila místo vznikající druhé polovině sarkofágu.

Po dokončení budou poloviny spojeny, přesunuty nad reaktorovou budovu čtvrtého bloku černobylské jaderné elektrárny a sarkofág bude utěsněn.

Konečné rozměry nového sarkofágu budou 110 metrů na výšku, 165 metrů na délku a 260 metrů na šířku. Životnost je projektována na 100 let a celá konstrukce bude vážit přes 30 000 tun. Konstrukce sarkofágu je tvořena ocelovými trubkami a spočívá na dvou dlouhých betonových pásech.

Nový sarkofág bude poskytovat bezpečné pracovní prostředí během plánované demontáže původního sarkofágu a odvozu odpadu. Bude dostatečně odolný, aby přestál tornádo, a jeho sofistikované ventilační zařízení minimalizují vznik koroze, čímž zabezpečí dostatečnou výdrž původního pláště sarkofágu, aby nemusel být měněn, a pro pracovníky dostatečnou ochranu před radiací po celou dobu životnosti této konstrukce.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..