Do základů nového černobylského sarkofágu byl nalit poslední metr krychlový betonu, uvedl 15. srpna státní podnik pro správu této elektrárny State Specialised Enterprise Chernobyl NPP (SSE Chernobyl NPP).

NSC foundation - July 2014 460
Práce na základech nového sarkofágu, které probíhaly v minulém měsíci. (Zdroj: World Nuclear News)

Základy mají na délku 506 metrů a na jejich vytvoření bylo potřeba 38 823 metrů krychlových betonu, stojí v prohlášení tohoto státního podniku. Práce na základech byla zahájena v srpnu 2011.

Nový sarkofág bude po svém dokončení zabraňovat úniku radioaktivních látek a také chránit původní sarkofág a budovu čtvrtého bloku před rozmary počasí.

Stavba nového sarkofágu je financována fondem Chernobyl Shelter Fund spravovaným Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD – European Bank for Reconstruction and Development), který je řízený skupinou zemí G7 a přispěvateli do tohoto fondu. Smlouva na vytvoření projektu této jedinečné stavby, která na světě nemá obdoby, a její realizaci byla v roce 2007 udělena konsorciu Novarka vedenému francouzskými stavebními společnostmi Bouygues a Vinci.

Výstavba samotného sarkofágu začala koncem roku 2010 a podle současného harmonogramu má být dokončena v roce 2017, uvedla EBRD. Během výstavby bude prozatímní konstrukce celkem šestkrát zvednuta do výšky a budou k ní přidány další části, poprvé ke zvednutí došlo v listopadu 2012. V dubnu tohoto roku byla první polovina odsunuta, aby uvolnila místo vznikající druhé polovině sarkofágu.

Po dokončení budou poloviny spojeny, přesunuty nad reaktorovou budovu čtvrtého bloku černobylské jaderné elektrárny a sarkofág bude utěsněn.

Konečné rozměry nového sarkofágu budou 110 metrů na výšku, 165 metrů na délku a 260 metrů na šířku. Životnost je projektována na 100 let a celá konstrukce bude vážit přes 30 000 tun. Konstrukce sarkofágu je tvořena ocelovými trubkami a spočívá na dvou dlouhých betonových pásech.

Nový sarkofág bude poskytovat bezpečné pracovní prostředí během plánované demontáže původního sarkofágu a odvozu odpadu. Bude dostatečně odolný, aby přestál tornádo, a jeho sofistikované ventilační zařízení minimalizují vznik koroze, čímž zabezpečí dostatečnou výdrž původního pláště sarkofágu, aby nemusel být měněn, a pro pracovníky dostatečnou ochranu před radiací po celou dobu životnosti této konstrukce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..