Předprovozní zkoušky začínají na druhém bloku jaderné elektrárny Watts Bar ve státě Tennessee v předstihu před stanoveným harmonogramem prací.

10551054_10152222898902691_212685599235142606_n
Spouštění šachty reaktoru do tlakové nádoby na Watts Bar-2. (Zdroj: TVA)

Ve své poslední čtvrtletní zprávě uvedla společnost Tennessee Valley Authority (TVA), provozovatel elektrárny Watts Bar, že druhý blok je již z více jak 90 % hotov, práce probíhají podle plánu a nedochází k překročení rozpočtu.

Vicepresident společnosti TVA pro provoz a stavbu JE Watts Bar, Mike Skaggs, uvedl: „Většina stavebních prací je dokončována a provádíme testování komponent a systémů, zda pracují podle průmyslových a technických norem. Máme před sebou ještě mnoho komplexní a náročné práce.“

Objektem prvního důležitého testu se stala tlaková nádoba, do níž bylo načerpáno přes 700 000 litrů vody systémy používanými při provozu reaktoru a při jeho odstavování. Tento test byl dokončen 1. července.

Nyní pracovníci připravují tlakovou nádobu na další důležitý test – hydrostatický test „za studena“. Mluvčí společnosti TVA sdělil agentuře World Nuclear News, že 9. července byla do tlakové nádoby spuštěna pomocí jeřábu šachta reaktoru a že probíhá montáž i dalších důležitých dílů. Šachta reaktoru uvnitř tlakové nádoby ohraničuje aktivní zónu, je do ní spouštěno jaderné palivo a otvory v její spodní desce, na niž palivo dosedá, proudí ohřívaná chladicí voda vzhůru.

Během tohoto testu, který má začít v září, bude ověřena těsnost svarů a zařízení primárního chladicího okruhu a bude zkoušeno, zda tento vysokotlaký systém splňuje všechny normy na něj kladené.

Pan Skaggs poznamenal: „Tyto testy jsou nezbytné pro získání povolení k provozu od amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission, abychom mohli do tlakové nádoby zavézt jaderné palivo a mohli zahájit provoz nového bloku. Očekáváme, že palivo začneme zavážet v červnu příštího roku.“

Stavební práce na bloku Watts Bar-2 byly pozastaveny v roce 1985, kdy byl již zhruba z 55 procent dokončen. Stalo se tak 12 let po zahájení výstavby. Společnost TVA se v roce 2007 rozhodla, že v projektu bude pokračovat a původně odhadovala výši nákladů na 2,5 miliardy dolarů (zhruba 52 miliard korun) a dokončení výstavby v roce 2012. V dubnu 2012 ale došlo k revizi plánů a datum spuštění bylo posunuto na konec roku 2015, náklady by měly narůst na 4 až 4,5 miliardy dolarů (přibližně 83 až 94 miliard korun).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..