Druhá část nového černobylského sarkofágu byla zvednuta do výšky, což znamená další významný pokrok v dlouhodobých snahách o zajištění místa havárie.

Chernobyl arch - lifting of second half 460 (ChNPP)
Druhá polovina vznikající na montážní ploše, na níž byla vyrobena i první polovina, která byla posléze odsunuta do strany. (Zdroj: World Nuclear News)

Nový sarkofág je projektován na ochranu budovy čtvrtého bloku JE Černobyl před vlivem počasí a opačným směrem k ochraně životního prostředí před únikem kontaminovaného prachu při likvidaci budov a původního betonového sarkofágu, který v současné době dosluhuje. Nový sarkofág bude složen ze dvou oblouků o šířce 257 metrů a výšce 108 metrů.

Druhý oblouk byl nyní zdvihnut ze země a probíhá jeho rozšiřování do stran, během výstavby bude takto pozvednut ještě jednou. Zvedání do výšky 33 metrů trvalo dva dny mezi 2. a 4. srpnem.

Oblouk je pomocí ocelových konstrukcí rozšiřován, až dosáhne opět země. Poté bude znovu zvednut a jeho vrchol dosáhne výšky 108 metrů, což je plánováno na konec srpna. Pak bude následovat opět doplnění boků a pokrývání vnitřních i vnějších stěn.

Po dokončení druhé části sarkofágu a spojení obou částí bude celá konstrukce vážící přibližně 31 000 tun přesunuta nad reaktorovou budovu bloku Černobyl-4 a nad část jeho strojovny. Přesun sarkofágu má trvat tři dny a měl by podle plánu proběhnout před koncem roku 2015. Poté budou smontována čela sarkofágu a proběhne jeho utěsnění, což umožní bezpečnou likvidaci čtvrtého bloku a jeho vnitřních zařízení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..