Konečné rozhodnutí o zahájení těžby uranu u Brzkova na Jihlavsku asi udělá až příští vláda, řekl dnes novinářům v Dolní Rožínce ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je ale i tak potřeba přípravit zahájení těžby v této nové lokalitě. Státní podnik Diamo už dokončil studii proveditelnosti využití ložiska u Brzkova, kterou vláda projedná zřejmě letos v říjnu.

„Tento důl je významný zaměstnavatel v kraji. Zároveň platí, že ceny uranové rudy nejsou zrovna vysoko v tuto chvíli a z hlediska ekonomiky to vychází celkem těsně,“ řekl Mládek. O těžbě u Brzkova se podle něj bude rozhodovat někdy v roce 2018, a to podle toho, jaká bude poptávka po uranové rudě a ceny uranu. „Rozhodně to není na rozhodnutí v tuto chvíli,“ řekl.

Záměr státního podniku Diamo na vytěžení ložiska uranové rudy u Brzkova už podpořil při návštěvě kraje koncem letošního března premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Proti se začínají ozývat místní lidé. Petici proti těžbě u Brzkova zatím podepsalo asi 500 lidí, uzavřena bude v polovině září. Chystají se další protestní akce, řekla ČTK Marie Vencová z brzkovského spolku Naše budoucnost bez uranu.

Mládek uvedl, že zahájení těžby u Brzkova je jedním z možných opatření, které by zmírnilo problémy hrozící Žďársku s uzavřením uranového dolu v Rožné. Pracuje v něm 460 horníků. Je to jediný fungující uranový důl v Česku i ve střední Evropě. Podle generálního ředitele Diama Tomáše Rychtaříka to zatím vypadá tak, že se uranová ruda bude v Rožné těžit do roku 2017.

Kvůli zmírnění nezaměstnanosti v okolí Dolní Rožínky ministr preferuje i další zvažované energetické stavby v tomto území – podzemní zásobník na zemní plyn a trvalé úložiště vyhořelého jaderného paliva. Ve hře je prý stále i stavba dočasného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Skalka na Žďársku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..