Pobočka společnosti AEM-Technology ve Volgodonsku začala připravovat lapač taveninyk přepravě do Běloruské jaderné elektrárny poblíž města Ostrovec.

Ostrovets 1 core catcher 460 (AEM-Technologies)
Lapač aktivní zóny pro Běloruskou jadernou elektrárnu je nakládán na speciální podvalník. (Zdroj: World Nuclear News)

Toto zařízení je určeno k zachycení roztaveného materiálu aktivní zóny, k němuž by mohlo přijít v případě vážné havárie, a tvoří ochranu před únikem roztaveného materiálu mimo kontejnment.

Podle prohlášení společnosti Atomenergomaš (AEM), vydaného 30. července, je lapač určen pro druhý blok této elektrárny. Společnost AEM-Technology, která vyrábí komponenty, je pobočkou společnosti Atomenergomaš.

Zařízení tvoří ocelová konstrukce o průměru 6,5 metru, výšce 14 metrů a váze 750 tun, oznámila společnost AEM.

Lapač pro první blok byl dopraven do elektrárny v říjnu loňského roku. Výstavba druhého bloku začala minulý měsíc betonáží základů pro reaktorovou budovu. Spuštění provozu obou bloků je očekáváno v roce 2020.

Běloruská jaderná elektrárna bude mít dva bloky o celkovém výkonu 2400 MW (1200 MW každý), a to ruské konstrukce AES-2006. Konstrukce reaktorů odpovídá mezinárodním standardům a doporučením MAAE. Pro výstavbu této jaderné elektrárny byl účelově vytvořen společný podnik společností NIAEP (Nižněnovgorodskaja inžiniringovaja kompanija Atomeněrgoprojekt) a ASE (Atomstrojexport), která bude generálním konstruktérem a dodavatelem stavby.

Společnost AEM-Technology vyrobila a dodala lapače pro první a druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněž 2, a také pro první blok Baltské jaderné elektrárny (též známa jako Kaliningradská jaderná elektrárna).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..