Společnost Decision Sciences International Corporation (DSIC) dodá na jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči zařízení využívající detektory mionů, které bude schopno s velkou přesností lokalizovat roztavenou aktivní zónu poškozených fukušimských reaktorů. Proběhne to podle smlouvy uzavřené se společností Toshiba.

Fukushima muon detector 460 (LANL)
Naznačení umístění dvou detektorů mionů. Porovnáním dat z obou detektorů bude možno získat odchylku mionů, která je závislá na hustotě materiálu, jímž mion prochází. Díky velkému rozdílu hustoty uranu a plutonia oproti ostatním materiálům bude relativně snadné tyto látky lokalizovat a zjistit tak stav jaderného paliva. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost DSIC sídlící ve Virginii bude mít na starosti návrh, výrobu a dodání dvou mionových detektorů, které budou umístěny v reaktorových budovách poškozených fukušimských bloků. Použití detektorů je součástí komplexního projektu společnosti Toshiba na lokalizaci a zjištění stavu jaderného paliva ve třech poškozených reaktorech JE Fukušima Dajiči. Hodnota kontraktu uděleného společnosti DSIC zatím nebyla zveřejněna.

Miony jsou elementární částice, které vznikají při vstupu kosmického záření do horních vrstev zemské atmosféry a dopadají na zemský povrch v množství přibližně 10 000 na čtvereční metr každou minutu. Pomocí detektorů lze při průchodu objekty sledovat změnu dráhy těchto částic, která odpovídá hustotě materiálu. Uran a plutonium, které jsou obsaženy v jaderném palivu mají velkou hustotu, a tak jsou relativně snadno identifikovatelné. Společnost DSIC uplatnila tuto technologii v systému Multi-Mode Passive Detection System, který je používán v přístavech ke kontrole kontejnerů, zda neobsahují jaderné materiály.

3D obraz získaný pomocí detektorů může poskytnout velmi přesnou představu o stavu a poloze jaderného paliva v aktivních zónách tří poškozených fukušimských reaktorů. Společnosti Toshiba to umožní vypracovat bezpečný a efektivní plán na likvidaci následků havárie této elektrárny.

Společnost Tepco a úřad Japan Atomic Energy Agency použily různé matematické modely pro zjištění situace panující v poškozených reaktorech. Tyto modely došly ke stejnému závěru v případě prvního bloku, tj. že se všech 77 tun paliva roztavilo a protavilo se tlakovou nádobou do prostoru kontejnmentu, ale v případě dalších dvou bloků se liší. Shodují se na tom, že přibližně 30 až 40 % z celkových 107 tun, které váží palivo a některé vnitřní zařízení tlakové nádoby, zůstalo uvnitř nádob a zbytek se protavil skrz jejich stěny.

Výkonný ředitel společnosti DSIC, Stanton Sloane, uvedl: „Jsme potěšeni možností rozšířit aplikace našeho zařízení na analýzu situace ve fukušimských reaktorech a také tím, že budeme podporovat zajištění bezpečného pracovního prostředí pro zdejší pracovníky.“

 

Vývoj technologie

Zařízení na detekci mionů používané společností DSIC vychází z technologie původně vyvinuté ve výzkumném ústavu Los Alamos National Laboratory (LANL).

Vedoucí týmu mionové tomografie v ústavu LANL, Christopher Morris, nedávno poznamenal: „Výzkumníci z Los Alamos začali pracovat na upravené metodě mionové radiografie již několik týdnů po zemětřesení a vlně cunami, která v březnu 2011 napáchala vážné škody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Během 18 měsíců se podařilo zlepšit naši technologii a publikovat odborný článek představující její zdokonalené parametry oproti obvyklé mionové radiografii používané pro zjišťování přítomnosti radioaktivních materiálů a jejich identifikaci. Článek byl prvním krokem k uplatnění zdokonalené technologie v praxi.“

Vedoucí technologického úseku institutu LANL, Duncan McBranch, řekl, že technologie tohoto ústavu „umožní provozovateli likvidačních prací zjistit stav materiálu v aktivních zónách poškozených reaktorů bez nutnosti dostat se přímo k němu.“ Dodal: „Invazivní techniky jako videoendoskopie nebo roboti představují riziko v možnosti uvolnění radioaktivních látek. Navíc tyto technologie umožňují získání jen částečného obrazu o rozmístění materiálů. Kdežto mionová tomografie dává obraz i o vnitřním rozmístění jaderného materiálu, umožní určit jeho stav a poskytne klíčové informace pro vypracování bezpečného a rychlého postupu odstranění těchto materiálů.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..