Představitelé japonské společnosti Hitachi a Ministerstva energetiky Litevské republiky se dohodli na vybudování nové jaderné elektrárny. V litevském městě Visaginas obě strany vytvoří společný podnik, který tento rozsáhlý projekt přivede k životu.

Lithuanian-contribution-2
Obrázek možných podob jaderné elektrárny Visaginas, která má vzniknout vedle vysloužilé jaderné elektrárny Ignalina, v níž byly dva bloky s reaktory RBMK-1500. (Zdroj: Euronuclear.org)

Ve středu 30. července letošního roku Ministerstvo energetiky Litvy na jedné straně a korporace Hitachi na straně druhé podepsaly smlouvu o oboustranně výhodné spolupráci a zřízení společného podniku. Ten se bude starat jednak o přípravné práce předcházející výstavbě nového jaderného zařízení, jednak i o výstavbou samotnou.

Litevské hromadné sdělovací prostředky také oznámili, s odvoláním na litevské ministerstvo energetiky, že podrobný plán zformování společného podniku, jenž stanoví jeho funkce a vytvoří jeho organizační struktury, bude připraven už v polovině letošního září.

Předpokládá se, že tento společný podnik podstatně urychlí proces realizace projektu vybudování nové litevské jaderné elektrárny. Měl by též pomoci zvýšit úroveň konkurenceschopnosti budoucího zařízení.

Zdroj: novostienergetiki.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..