20. srpna 2014 podepsaly společnosti Westinghouse a Blue Castle Holdings memorandum o porozumění v projektu výstavby dvou bloků s reaktory AP1000 v lokalitě Green River v Utahu.

bcp_met_tower
Meteorologická věž, která zkoumá podmínky v lokalitě Green River v Utahu, sem byla umístěna v dubnu 2011. (Zdroj: Neimagazine.com)

Podle uzavřené dohody budou tyto společnosti spolupracovat při komplexním rozsahu aktivit, které budou zahrnovat uzavření definitivní smlouvy, marketing, získávání povolení z hlediska jaderné bezpečnosti, schvalovací řízení, projektování, přípravu lokality, stavební práce, dodávání komponent, montáž dílů, uvádění do provozu, testování, dodávání jaderného paliva, výměnu paliva, provoz jaderné elektrárny a údržbu obou bloků. Zkrátka vše, co je potřeba provést při realizaci projektu známého jako Blue Castle Project.

„Tato dohoda potvrzuje pokračující trend, podle nějž si zákazníci z celého světa volí naši technologii reaktorů AP1000 pro nové jaderné bloky,“ řekl Jeff Benjamin, viceprezident oddělení společnosti Westinghouse pro nové jaderné bloky. „Bezpečnost a realizovatelnost našeho projektu využívajícího pasivní bezpečnostní systémy v kombinaci s přípravou lokality prováděnou společností Blue Castle dává zákazníkům jistotu v to, že projekt bude v pořádku dokončen a získá povolení k provozu.“

Podle obou společností posouvá podepsané memorandum projekt do další fáze, kterou bude uzavření definitivní smlouvy o realizaci projektu.

Společnost Blue Castle Holdings již do projektu během posledních sedmi let investovala miliony dolarů, které vynaložila na průzkum lokality o rozloze bezmála 700 hektarů. Na základě těchto průzkumů zpracuje žádost o schválení lokality pro výstavbu jaderné elektrárny, kterou plánuje v příštím roce podat k úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Společnost Blue Castle Holdings plánuje do projektu zapojit další investory.

„Blue Castle Project se nyní pohybuje vstříc další fázi svého rozvoje díky potvrzení výběru reaktorů AP1000 od společnosti Westinghouse. Podepsané memorandum o porozumění je pokračováním v dosahování dalších stupňů při přípravě tohoto projektu, u nějž se snažíme snížit rizika a dosáhnout příznivých nákladů pro energetické společnosti a daňové poplatníky,“ řekl Aaron Tilton, generální ředitel společnosti Blue Castle Holdings. „Úspěch projektu Blue Castle je zakořeněn v podpoře, kterou nám poskytuje veřejnost, státní správa a místní úřady, abychom postavili spolehlivý dlouhodobý zdroj ekologické energie.“

Vedoucí představitelé projektu odhadují, že během výstavby přinese přes 2500 pracovních míst a přibližně 1000 stálých pracovních pozic během 60letého provozu dvou nových bloků. Kromě těchto pracovních míst budou nové bloky přispívat k ekonomickému rozvoji tohoto regionu stabilními dodávkami energie za příznivou cenu. Další přínos bude pro životní prostředí vlivem velmi nízké produkce emisí CO2 při provozu jaderných elektráren.

Po celém světě je nyní ve výstavbě osm bloků s reaktory AP1000: po dvou v lokalitách Vogtle a V. C. Summer ležících ve Spojených státech a v čínských lokalitách San-men a Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Dále byly uzavřeny dohody na vybudování jednoho bloku v Moorside ve Spojeném království a v Kozloduji v Bulharsku.

Zdroje: World Nuclear News, Neimagazine.com, Westinghousenuclear.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..