Belgická společnost Electrabel změnila harmonogram plánované odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Tihange. Důvodem je zajištění belgické poptávky po elektřině během nadcházejícího zimního období. Tři ze sedmi belgických reaktorů jsou totiž v současné době odstaveny.

00-300-bis-Tihange
Jaderná elektrárna Tihange. (Zdroj: Electrabel.com)

Electrabel, který je součástí skupiny GDF-Suez, oznámil, že se rozhodl modifikovat desetiletý plán oprav pro první blok JE Tihange „k zajištění toho, že elektrárna zůstane k dispozici ještě před začátkem zimního období, aby mohla přispět k zajištění dodávek v této zemi“.

Údržba a modernizace prvního bloku JE Tihange byla původně plánována na období od 30. srpna do 7. prosince, nyní však bude rozdělena do dvou částí. První proběhne mezi 30. srpnem a 16. říjnem a bude zahrnovat výměnu paliva a bezpečnostní kontrolu. Během této odstávky také začnou práce na prodloužení životnosti tohoto bloku s tlakovodním reaktorem o výkonu 962 MWe. První blok JE Tihange vstoupil do služby v roce 1975 a nyní má licenci k provozu do roku 2025. Druhá část odstávky, primárně zaměřená na práce na prodloužení životnosti bloku, proběhne mezi 6. červnem a 31. červencem 2015.

Reaktory zůstávají mimo provoz

V nadcházející zimě by Belgie mohla čelit nedostatku elektřiny, neboť tři ze sedmi jejích reaktorů, které produkují kolem poloviny belgické elektřiny, jsou v současné době odstaveny kvůli bezpečnostním kontrolám. Všech sedm reaktorů je provozováno společností Electrabel.

Třetí blok JE Doel a druhý blok JE Tihange byly odstaveny v roce 2012 po ultrazvukové kontrole, která naznačovala možné praskliny v tlakové nádobě reaktoru. Další vyšetřování ukázalo, že vady jsou takzvané vodíkové „vločky“ a byly způsobeny již při výrobním procesu. Belgický regulátor Federal Agency for Nuclear Control (FANC) v loňském květnu schválil Electrabelu obnovení provozu těchto bloků s tím, že požaduje provedení dalších testů, které vyhodnotí účinek těchto defektů v čase.

V březnu Electrabel posunul termín plánované odstávky obou bloků, neboť další testy zaměřené na vodíkové vločky naznačily, že by mohly mít vliv na mechanické vlastnosti tlakových nádob reaktorů. Tyto odstávky měly původně trvat šest týdnů, ale reaktory zůstanou odstaveny dokud nebudou k dispozici výsledky testů.

Electrabel odmítá nedávné zprávy médií, které prohlašovaly, že testy již ukázaly, že bloky bude možná nutné trvale odstavit. Electrabel podotkl: „Testy jsou na dobré cestě, zatím je příliš předčasné dělat z nich jakékoliv závěry. První dílčí výsledky nám v žádném případě neumožňují předvídat definitivní odstavení bloků.“ Následně ještě společnost dodala: „Jakmile budou testy kompletní, zpráva z nich bude odeslána regulátoru FANC, který rozhodne o obnovení provozu bloků.“

Mezitím Electrabel dodal, že čtvrtý blok JE Doel zůstane odstavený minimálně do konce roku, kvůli významnému poškození turbíny, které způsobil únik mazacího oleje. Počáteční inspekce zjistila, že mazadlo vyteklo ventilem, který pravděpodobně zůstal otevřený po nějakém pracovníkovi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..