Na poškozené jaderné elektrárně Fukušima Dajiči jsou momentálně zaváděny dvě technologie, které významně zlepší práci s kontaminovanou vodou. Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) čeká na schválení provozu nepropustné stěny umístěné v moři a do provozu je uváděn odvodňovací systém podzemních prostor.

Fukushima impermeable sea wall 460 (Tepco)
Neprostupná stěna vybudovaná na pobřeží areálu JE Fukušima Dajiči. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost Tepco uvedla, že opravila systém odvodňující podzemní prostory a že dokončila ocelovou stěnu lemující valy chránící areál JE Fukušima Dajiči před vlnami. Uvedla, že stěna je připravena ke schválení regulačním úřadem a významnými akcionáři tohoto podniku.

Odvodňovací systém byl poškozen při úderu zemětřesení a vlny cunami v březnu 2011. Nyní je opraven a přestavěn, takže až bude uveden do provozu, bude schopen zachytit denně mezi 500 a 700 tunami podzemní vody, která bude odčerpána a vyčištěna.

Odvodněním dojde ke snížení úrovně podzemní vody v okolí reaktorových budov, která momentálně dosahuje o čtyři metry výše než je úroveň v podzemních prostorách těchto budov.

Voda zadržená odvodňovacím systémem bude podle společnosti Tepco vyčištěna tak, aby se kontaminací dostala hluboko pod veškeré japonské i mezinárodní bezpečnostní normy. Dále uvedla, že všechna voda vypouštěná do moře bude splňovat nejpřísnější kritéria a budou na ni kladeny stejné monitorovací požadavky jako na vodu momentálně vypouštěnou systémem na přemostění toku podzemní vody. Společnost Tepco poznamenala, že zatím nebylo přijato konečné rozhodnutí na způsob likvidace této vody a že nebude nic vypuštěno do moře bez předchozí dohody s patřičnými ministerstvy a místními rybáři.

Neprostupná stěna v jihovýchodní části areálu, která bude bránit podzemní vodě ve vstupu do moře, je těsně před dokončením. Je tvořena ocelovými trubkami, které dosahují výšky 30 metrů nad mořské dno a které jsou ukotveny vedle sebe tak, aby mezi nimi nepronikala voda. Podzemní voda zachycená touto stěnou neprošla rektorovými budovami a je tedy mnohem méně kontaminována než ta, která se drží v podzemních prostorách těchto budov. Bude čištěna společně s vodou zachycenou odvodňovacím systémem reaktorových budov.

„Tyto dva systémy v budoucnu zajistí snazší kontrolu množství vypouštěných radioaktivních látek z areálu JE Fukušima Dajiči,“ uvedla společnost Tepco. Odhaduje, že by měly snížit množství kontaminované vody shromažďující se v areálu této jaderné elektrárny přibližně o polovinu, tj. na asi 200 tun denně. Tato společnost hovoří o tom, že odvodňovací systém a neprostupná stěna by mohly snížit množství unikajících radioaktivních látek do moře přibližně na jednu čtyřicetinu současných hodnot.

Společnost Tepco také pracuje na stěně zmrzlé půdy kolem prvního až čtvrtého bloku JE Fukušima Dajiči. Zmrazování půdy bylo zahájeno v červnu a má pokračovat do března 2015. „Ledová stěna“ bude odvádět podzemní vodu kolem reaktorových budov namísto toho, aby jimi procházela a byla při tom kontaminována. Tím dojde k výraznému poklesu množství vody odčerpávané odvodňovacím systémem a zachytávané neprostupnou ocelovou stěnou v moři.

Vedoucí prací na likvidaci následků havárie JE Fukušima, Naohiro Masuda, řekl: „Tyto dva systémy jsou důležitou součástí naší komplexní strategie v nakládání s vodou ve fukušimském areálu. Společně s dalšími opatřeními, jako jsou pokročilá čistící zařízení, přemostění toku podzemní vody a „ledová stěna“ kolem všech čtyř poškozených bloků, věřím, že tyto dva systémy přispějí k dalšímu zlepšování situace v areálu této jaderné elektrárny.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..