Energetické skupině ČEZ v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 40 procent na 17,2 miliardy korun. Firma pokles zdůvodňuje snížením velkoobchodních cen elektřiny a mimořádně teplou zimou. Tržby skupiny se snížily o desetinu na 101,7 miliardy korun. ČEZ to dnes oznámil na svých internetových stránkách.

43
Sídlo ČEZu (zdroj: ihned.cz)

„Byla bohužel suchá a teplá zima,“ řekl na tiskové konferenci k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle ředitele divize financí ČEZ Martina Nováka se do výsledků promítl také prodej elektrárny Chvaletice. ČEZ ji prodal v loňském roce.

Provozní výsledek před odpisy EBITDA klesl v prvním pololetí o 19 procent na 39,9 miliardy korun. Za celý rok ho skupina ČEZ nadále očekává na úrovni 70,5 miliardy korun. Celoroční čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy firma předpokládá ve výši 29 miliard korun. Podle dřívější metodiky čekala čistý zisk 27,5 miliardy korun bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku.

„Provozní i čistý zisk skončil pod očekáváním kvůli nečekané opravné položce k dlouhodobému majetku v Rumunsku ve výši 2,1 miliardy korun,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Podle něj by na druhou stranu mohlo být pozitivním impulzem zvýšení předpovědi letošního zisku. „Důraz na očištěný zisk může také znamenat, že ČEZ bude při výpočtu dividend hledět spíše na toto číslo,“ upozornil analytik České spořitelny Petr Bártek.

„Pracujeme na komplexním snižování nákladů. Již letos šetříme stálé provozní náklady a eliminujeme tím negativní vliv externích faktorů na celoroční výhled EBITDA,“ řekl Beneš. Skupina snížila své zadlužení meziročně o 13,6 miliardy korun.

Pokles čistého zisku a tržeb v polovině roku zpomalil. V prvním čtvrtletí se výdělek skupiny ČEZ snížil o 44 procent a tržby meziročně klesly o 11 procent.

„Ve výsledcích společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí je podobně jako v prvních třech měsících tohoto roku znát meziroční pokles objemu výroby zhruba o jednu TWh způsobený vlivem prodeje elektrárny Chvaletice v září 2013 a pokles prodejních cen elektřiny,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Výroba elektřiny firmě za první pololetí meziročně klesla o sedm procent, nejvýrazněji ve vodních elektrárnách. Podle odborníků je dán jejich výsledek tím, že v zimě prakticky nesněžilo, a tudíž pro ně nebyla voda. Teplá a suchá zima sice na druhou stranu zlepšila výsledky fotovoltaických elektráren společnosti, ty však podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže pokles vodních zdrojů nevyrovnají. Prodej koncovým zákazníkům se snížil o šest procent.

Hlinomaz upozornil i na růst cen elektřiny na energetické burze v posledních dvou týdnech. Společnost v něm ale zatím žádný dlouhodobý trend nevidí. Podle Beneše ČEZ nepředpokládá, že by příští rok zdražil elektřinu. „S největší pravděpodobností ceny neporostou. Budou stejné, nebo budou nižší,“ uvedl Beneš. Konkrétní ceník by měla společnost zveřejnit v říjnu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..