Číňané mají v případě vypsání nového tendru zájem dostavět jadernou elektrárnu Temelín. „Poprvé jsme dnes od čínského vicepremiéra slyšeli jasné prohlášení, že pokud se bude konat tendr na dostavbu Temelína, tak by se ho rády zúčastnily také čínské společnosti. Předpokládám, že to bude předmětem dalších jednání,“ potvrdil po jednání s náměstkem čínského ministra obchodu Čung Šanem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Mluvčí ministerstva František Kotrba ČTK řekl, že podobná nabídka platí i pro případný tendr pro jadernou elektrárnu Dukovany.

dostavba-ii
Jedna z možných podob dostaveného Temelína (zdroj: čez.cz)

Zájem zúčastnit se případného nového tendru už v červenci oznámila korejská společnost KEPCO. Zadávacího řízení na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, které společnost ČEZ zrušila v dubnu, se přitom asijské země neúčastnily. Trojici uchazečů tehdy tvořil americko-japonská firma Westinghouse, rusko-české konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která ale byla z tendru vyřazena.

Náměstek čínského ministra obchodu Čung Šan po odpoledním jednání s ministrem Mládkem prohlásil, že je potřeba rozšířit vzájemnou spolupráci českých a čínských firem a také výrazně navýšit dovoz českých výrobků do Číny. Důležité jsou prý i investice v obou zemích.

„Čínská vláda bude podporovat čínské firmy, aby investovaly v ČR. Zároveň usnadníme českým firmám investování na čínském trhu. Ekonomická spolupráce by se měla rozšířit hlavně v oblastech zemědělství, technologií, cestovního ruchu a strojírenství,“ prohlásil náměstek Čung Šan.

Ministr Mládek dodal, že nejblíže z budoucí spolupráce je dokončení dohody o licenční výrobě vozů Tatra v Číně, která by mohla být podepsána už při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně koncem října.

Čínská Aviation Industry Corp. by měla licenci od Tatry koupit na pět let a má se týkat modelové řady TERRNo 1. Vyrobit by měla minimálně 10.000 aut, uvedly již dříve Hospodářské noviny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..