Pátý blok indické jaderné elektrárny Rajasthan vyráběl bez přerušení energii přes 740 dní. Jen jediný reaktor vydržel v provozu bez odstávky déle a byl jím kanadský jaderný blok Pickering-7.

Rajasthan 5 and 6 460 (DAE)
Pátý a šestý blok jaderné elektrárny Rajasthan. (Zdroj: World Nuclear News)

Provozovatel jaderné elektrárny Rajasthan, společnost Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL), uvedl, že 11. srpna byl 202MWe tlakovodní těžkovodní reaktor v provozu po 739 dní bez přerušení. Během této doby vyrobil 4120 GWh elektrické energie. K plánované odstávce má dojít 6. září, což znamená, že blok Rajasthan-5 bude v provozu 765 dní.

Tento reaktor indické konstrukce poprvé dosáhl kritického stavu v listopadu 2009 a k síti byl připojen již následující měsíc. Komerční provoz pak byl zahájen v lednu roku 2010 a od té doby tento blok vyrobil 8525 GWh elektrické energie.

Společnost NPCIL uvedla: „Tento mimořádný úspěch ukazuje vyzrálost indického jaderného programu.“ Dále dodala, že to také „odráží zasvěcení společnosti NPCIL bezpečnému a spolehlivému provozu svých jaderných bloků a je to poklona schopnostem, obětavosti a týmové práci, které její zaměstnanci předvádí na pracovištích“.

Rekord v délce provozu mezi odstávkami drží sedmý blok jaderné elektrárny Pickering provozované společností Ontario Power Generation, který byl 7. října 1994 odstaven po 894 dnech nepřerušeného provozu. Protože se jedná o tlakovodní těžkovodní reaktor, je možné provádět výměnu paliva bez přerušení provozu.

Světový rekord v oblasti lehkovodních reaktorů náleží druhému bloku jaderné elektrárny LaSalle, provozované v americkém státě Illinois společností Exelon. Tento varný reaktor byl v únoru 2007 odstaven po 739 dnech nepřetržitého provozu, k čemuž došlo jen pár dní poté, co blok LaSalle-1 dokončil svých 711 dní nepřerušeného provozu.

Jen o trochu kratší je rekord stanovený pro tlakovodní lehkovodní reaktory, který od února 2009 náleží bloku Calvert Cliffs-2 a dosahuje délky 693 dní provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..