Francouzská jaderná skupina Areva se v prvním pololetí propadla do ztráty 694 milionů eur (19 miliard Kč). Firma dnes navíc zhoršila odhad letošních tržeb a ohlásila ukončení ztrátových aktivit v solární energetice. Cena akcií podniku na tyto zprávy reagovala poklesem až o 23 procent, napsala agentura Reuters.

Areva od roku 2007 neprodala žádný nový jaderný reaktor. Firma nyní doufá, že francouzská energetická společnost EDF letos dostane od Evropské komise svolení k výstavbě dvou jejích reaktorů v Británii. Poptávku po jaderných reaktorech negativně ovlivnila havárie v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011, jež přiměla některé země k odchodu od jaderné energetiky.

Společnost varovala, že její tržby se v celém letošním roce propadnou o deset procent. Předchozí prognóza přitom počítala s poklesem o dvě až pět procent. Generální ředitel Luc Oursel upozornil, že firma nesplní svůj dlouhodobý cíl prodat do roku 2016 deset jaderných reaktorů. Dosažení tohoto cíle bude podle něj trvat „o několik let déle“.

Areva dnes rovněž zvýšila plánovaný objem úsporných opatření na 1,2 miliardy eur z jedené miliardy eur. Dodala, že zruší 1500 pracovních míst v Německu a 200 pracovních míst ve Spojených státech. Firma podle svých internetových stránek celkově zaměstnává více než 45.000 lidí.

Areva se ucházela o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín, společnost ČEZ ji však předloni z tendru vyřadila s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Areva se proti tomuto kroku odvolala, své odvolání však letos v dubnu stáhla poté, co ČEZ tendr zrušil.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..