11. června oznámila společnost Westinghouse Electric Company úspěšné dokončení montáže přístrojů kontrolujících hladinu vody v bazénu pro dočasné skladování použitého paliva na jaderné elektrárně Watts Bar, kterou provozuje společnost Tennesse Valley Authority.

guided_wave_radar
Reflexní radarový snímač hladiny. (Zdroj: Rosemount)

Na jaderných elektrárnách je použité jaderné palivo skladováno v bazénech, kde dochází k jeho dochlazování a odvádění zbytkového tepla, které palivová kazeta vydává ještě několik let po vyjmutí z aktivní zóny reaktoru. Pokud v důsledku havárie dojde k poklesu hladiny v tomto bazénu (jako se to stalo na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči), představuje to vážné ohrožení bezpečnosti. Proto je důležité, aby operátoři bloku měli i v případě havárie přesnou představu o tom, jestli jim z bazénu s použitým palivem uniká voda a jaké je unikající množství.

Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) vyžaduje od všech provozovatelů jaderných elektráren, aby do bazénů pro skladování použitého paliva namontovali přístroje pro měření výšky hladiny. Jde o poučení z havárie ve Fukušimě, které se prolíná celým americkým jaderným průmyslem. V případě nehody, která zapříčiní rozsáhlý výpadek proudu v areálu elektrárny, budou přístroje od společnosti Westinghouse podávat operátorům bloku informace o stavu vody v bazénu s použitým jaderným palivem, a ti budou díky tomu vědět, zda je palivo adekvátně chlazeno.

„Prohlášení přístrojů od společnosti Westinghouse za funkční na jaderné elektrárně Watts Bar představuje důležitý milník nejen pro tuto společnost, ale i pro celou americkou jadernou energetiku,“ řekl David Howell, viceprezident pobočky společnosti Westinghouse pro automatizaci a služby zákazníkům. „Je to jedno z prvních opatření společnosti Westinghouse, které bylo v rámci pofukušimských modifikací amerických jaderných elektráren namontováno a uvedeno do provozu. Naším cílem je podporovat zákazníky společnosti Westinghouse ve splňování požadavků regulačního úřadu, které pomáhají zajistit bezpečný, efektivní a ekonomický způsob výroby elektřiny.“

Společnost Westinghouse se zavázala dodat na další americké elektrárny přes 90 podobných zařízení pro sledování hladiny vody v bazénech s použitým jaderným palivem. Přístroje v JE Watts Bar byly prvními namontovanými a po úspěšném splnění zkoušek také uvedenými do provozu, ostatní jsou v různých fázích montáže a testování.

Při práci na těchto zakázkách se Westinghouse spojil s předním světovým výrobcem zařízení pro monitorování hladiny kapaliny v nádržích, který poskytl svou technologii reflexního radarového snímače hladiny. Tento systém odpovídá doporučením úřadu NRC, protože nemá žádné robustní ani mechanické díly a poskytuje spolehlivé údaje o hladině vody v bazénu s použitým jaderným palivem.

Zdroj: Prweb.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..