Vláda patrně odmítne předlohu KSČM, která ruší zákaz českým firmám dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Zrušení zákona z roku 2000 by bylo podle předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu záporným signálem vůči mezinárodnímu společenství.

„Íránský jaderný program není ani v současné době zcela bez kontroverzí. V tomto kontextu vláda považuje zákaz jakéhokoliv podílu českých firem na výstavbě, modernizaci či provozu elektrárny za nadále ospravedlnitelný,“ píše se v dokumentu pro ministry.

Zákon o zákazu dodávek reagoval na na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko vybavit elektrárnu vzduchotechnikou. Plánovaný obchod tehdy kritizovaly Velká Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Norma zakazuje českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s budovanou elektrárnou v Búšehru.

 

JE Búšehr.
JE Búšehr.

 

 Komunisté tvrdí, že zákon již není aktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky již nemůžou své případné dodávky uskutečnit. Vláda ale s odkazem na dostupné informace tvrdí, že dostavěn je zatím jen jeden ze čtyř plánovaných bloků elektrárny a zákon se týká i případných modernizací zařízení v budoucnu.

Pokud by byla norma zrušena, nebylo by už zřejmě možné postihnout firmy, u nichž by se zpětně zjistilo, že jej v době platnosti porušily, uvádí předběžné stanovisko. Připomíná taky omezení pro vývoz jaderných technologií do Búšehru přijatá Evropskou unií.

KSČM předložila návrh na zrušení zákona už potřetí. V minulosti s ním ve Sněmovně neuspěla. Zákonodárci rozhodnou i o nynější předloze.

Elektrárnu Írán vybudoval s ruskou pomocí a popírá, že by byla zástěrkou k vývoji jaderné zbraně. Íránská média nedávno informovala, že Moskva a Teherán se blíží podpisu dohody o stavbě dvou nových jaderných bloků v Búšehru.

 

 

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..