Průzkum veřejného mínění zveřejněný v červnu ukázal, že se 85 % obyvatelů Spojených arabských emirátů domnívá, že mírové využití jaderné energie je pro jejich zemi důležité. Dále je z něj patrná rostoucí podpora mírového jaderného programu SAE, počet jeho příznivců vzrostl za posledních 6 měsíců o 47 %. Ukazuje se také, že veřejnost se stále více zajímá o umístění plánovaných jaderných elektráren a o výcvik a plány pro případ krizových situací.

uae-58245
Dělníci na staveništi jaderné elektrárny Barakah při návštěvě amerických komisařů z NRC, která proběhla v listopadu 2013. (Zdroj: Uaeinteract.com)

Průzkum iniciovala společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) jakožto součást svých snah o efektivní komunikaci s investory z SAE. Tato společnost má na starosti výstavbu a později i provoz prvních jaderných elektráren v SAE, které by měly do sítě začít dodávat elektřinu v roce 2017. Společnost ENEC uspořádala v červnu dvě veřejná fóra ve snaze o rozšíření komunikace s veřejností, první proběhlo v Abú Dhabí a druhé v regionu Al Gharbia.

„Závěry jasně ukazují, že obyvatelé SAE rozumí roli, jakou bude jaderná energetika hrát v budoucím energetickém mixu této země,“ řekl Mohamed Al Hammadi, výkonný ředitel společnosti ENEC. „Povzbuzuje mě, že tento průzkum ukázal rostoucí počet lidí, kteří našemu programu rozumí a podporují ho. Dále z něj vyplývá, že lidé sdílí naše zájmy na realizaci programu stanovujícího mezinárodní vztažný bod v oblastech bezpečnosti, efektivnosti a kvality provozu.“

Během průzkumu bylo osloveno přes 750 lidí z celých Spojených arabských emirátů. Nejdůležitější závěry jsou shrnuty v jednotlivých bodech:

• Podpora jaderné energetiky jako zdroje elektřiny pro SAE

72 % respondentů se domnívá, že jaderná energetika bude v budoucnu důležitá pro naplňování poptávky po energii v SAE. Nejvyšší podpora byla mezi občany SAE, u nichž dosahovala 77 %.

K demografii SAE je vhodné poznamenat, že jen 16,5 % obyvatel jsou občany Spojených arabských emirátů, zbytek tvoří emigranti z jiných zemí většinou z jižní Asie (Indie, Srí Lanka, Pákistán a Bangladéš se na populaci SAE podílejí téměř 60 %. (Údaje jsou z roku 2009)

• Podpora výstavby nových jaderných elektráren v SAE

60 % dotázaných se vyjádřilo pro podporu výstavby nových jaderných elektráren ve svém emirátu a 23 % mělo na tuto otázku neutrální názor. Podpora byla opět nejvyšší mezi občany SAE, u nichž dosáhla 67 %.

• Reakce na Fukušimu a ohled na bezpečnost

97 % účastníků průzkumu vědělo o havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči a stejné množství dotázaných ji označilo za vážnou či velmi vážnou. V souvisejících otázkách s bezpečností nových bloků považovali za nejdůležitější: umístění elektrárny v dostatečné vzdálenosti od populačních center (pro toto se vyslovilo 73 % dotázaných), kvalitní výbavu a výcvik pro krizový štáb (73 %), umístění elektrárny daleko od oblastí s výskytem zemětřesení (72 %), kvalitně udržovaná zařízení elektrárny (71 %), správnou funkčnost regulačních orgánů (71 %) a kvalitní výcvik personálu elektrárny (70 %).

• Mezinárodní spolupráce, regulační úřady a redukce emisí CO2

Respondenti se vyjádřili, že jejich podpora programu mírového využití jádra bude zesílena: pokračující podporou mezinárodních společenství a regulátorů (60 %), podporou lokálních a státních společností a vlád (49 %), rolí jádra ve snižování dopadu energetiky na životní prostředí (41 %) a pracovními příležitostmi vytvořenými rozvojem jaderného průmyslu (39 %).

 

Průzkum provedla nezávislá agentura TNS specializující se na analýzy globálního trhu. Cílem objednatele, společnosti ENEC, bylo zlepšení její komunikace s veřejností, která zahrnuje velký rozsah činností od veřejných zasedání po vzdělávací aktivity.

„ENEC se pravidelně a aktivně setkává s veřejností,“ řekl pan Al Hammadi. „Naše veřejná fóra, která proběhla v Abú Dhabí a Al Ghabi, poskytla veřejnosti unikátní příležitost dozvědět se o našem postupu a položit nám své otázky.“

Přístup SAE k rozvoji mírového jaderného programu má velkou podporu v mezinárodních kruzích. Je označován jako „zlatý standard“, kterým by se měly inspirovat ostatní země, které se chystají objevovat jadernou energetiku.

Veřejná fóra byla následníky podobných setkání s veřejností, která v minulých letech zvyšovala v Abú Dhabí a regionu Al Ghabi informovanost a zodpovídala dotazy veřejnosti o mírovém jaderném programu SAE. Tým odborníků společnosti ENEC prezentoval nejnovější poznatky o jaderné elektrárně Barakah (dříve též Braka), pokročilých bezpečnostních rysech reaktorů APR-1400 a kultuře bezpečnosti ve společnosti ENEC. Byla také diskutována havárie ve Fukušimě a účastníci dostali možnost položit své dotazy.

„Bezpečnost, efektivnost a vynikající kvalita jsou pro společnost ENEC tím nejdůležitějším. Pracujeme pod vedením Mezinárodní agentury pro atomovou energii a ve shodě s nařízeními regulačního úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation. Ve spolupráci s dalšími světovými organizacemi se snažíme porozumět tomu, k čemu došlo ve Fukušimě, a poučit se z tamního vývoje,“ řekl pan Al Hammadi. „Tato fóra spolu s námi organizovanými diskuzemi s odborníky z celého světa jsou důležitá při zajišťování podpory místních obyvatel i mezinárodních organizací.“

Zdroj: Enec.gov.ae, Arabianbusiness.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..