Nedávné události nasvědčují, že možná brzy skončí dvaadvacetileté přerušení průzkumu uranových ložisek v Tádžikistánu.

tjrad
Práce v okolí odkaliště v tádžickém uranovém dole Tabošar, pomocí bagru je budován ochranný val. Fotografie je z května 2012. (Zdroj: Centralasiaonline.com)

Džumazoda Murod Chol, vedoucí tádžického geologického ústavu Tadžikglavgeologia, sdělil 8. července tamním médiím, že vláda přichází s plány na desetiletý průzkum ložisek prvků vzácných zemin, který by měl začít v příštím roce.

Prvky vzácných zemin představují 17 prvků periodické tabulky, které zahrnují všech patnáct lanthanoidů a skandium a yttrium. V jejich ložiscích se obvykle nachází velké množství uranu, takže by tento prvek mohl být v budoucnu získáván jako vedlejší produkt.

„V současnosti nemáme v naší zemi ověřená ložiska uranu, ale zaregistrovali jsme v několika oblastech náznaky, že by tam ložiska mohla být. Nejdříve ale musí být prozkoumána jejich velikost, aby tyto oblasti mohly být prohlášeny za ložiska“ řekl pan Džumazoda.

V minulém roce probíhaly rozhovory mezi Arevou a představiteli tádžické vlády o průzkumu uranových ložisek. Areva se snažila o podepsání memoranda o spolupráci v této oblasti, ale její snaha vyšla bezvýsledně. „Měli jsme zájem na spolupráci s francouzskou společností Areva Mines, která jeden čas projevila zájem. Ale bohužel z toho nic nevzešlo,“ sdělil médiím pan Džumazoda.

Společnost Areva potvrdila, že rozhovory byly ukončeny. „Mohu potvrdit, že probíhaly diskuze o průzkumu v Tádžikistánu. Následky Fukušimy a problémy na trhu nás ale vedly k tomu, abychom se soustředili jen na přednostní lokality, v nichž již pracujeme, a nezačínali nové projekty. To je důvod, proč jsme prozatím nerozvíjeli činnosti na potenciálním průzkumu ložisek v Tádžikistánu, který zůstává v této oblasti velice slibnou zemí,“ řekla 9. července mluvčí společnosti Areva, Katherine Berezowskyj, agentuře World Nuclear News.

Za dob Sovětského svazu se těžila uranová ruda v Kazachstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. Byla zpracovávána do podoby „žlutého koláče“ v závodě na zpracování kovů vzácných zemin Vostokredmet, který se nacházel v západní čísti Ferganské kotliny, v níž se potkávají hranice Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. V roce 1992 byla v Tádžikistánu ukončena těžba uranu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..