24. července bylo v Ústavu jaderné fyziky Sibiřského oddělení Ruské akademie věd (ÚJF SO RAV) otevřeno nové radiační centrum. Bude zaměřeno na plnění praktických, aplikovaných úkolů, ačkoli jeho tvůrci nevylučují i základní výzkum.

nsu
Budova Novosibiřské státní univerzity. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

„Nápadů máme velmi mnoho,“ říká vedoucí laboratoře průmyslových urychlovačů ÚJF SO RAV, šéf radiačního centra, Alexandr Brjazgin, „zvlášť já bych chtěl podtrhnout spolupráci s Inovačním chemicko-technologickým ústavem. Rozpracováváme technologii, která by umožnila přepracování toxických odpadů z výroby, například, smůly opalovacích pecí na koks. Kromě toho, naši vědci mají nápady na ozařování potravin, díky čemuž se zachovají vitamíny a prodlouží se jejich trvanlivost, ačkoli legislativa Ruské federace dosud takovouto činnost zakazuje.“

Podle záměru organizátorů bude radiační středisko využíváno i jako výzkumná základna pro studenty Novosibirské státní univerzity. Studenti fyziky budou pracovat na urychlovačích a chemici budou zkoumat reakce, které uvnitř probíhají, tvrdí internetové stránky univerzity.

„Zisky z provozu nového centra poputují na vylepšení existujících radiačních technologií a také na vývoj nových,“ dodal Michail Fedoruk.

Zdroj: atomic-energy.ru

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..