V ruské Dubně proběhlo 15. července slavnostní otevření osmého nanocentra sítě ROSNANO. Celkový rozpočet projektu činí 2 mld. rublů, v nichž 1,1 mld. rublů pochází ze spolufinancování ze strany ROSNANO. Partnery a investory projektu jsou též Spojený ústav jaderných výzkumů v Dubně, koncern RTI Sistemy, akciová společnost Firma AjTi-Informacionnyje technologii a Zvláštní ekonomická zóna Dubna.

oez-dubna
Budova nového nanocentra v Dubně. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Nanotechnologické centrum Dubna má za úkol komercializovat inovativní přístupy a pod svou hlavičkou zastřešovat funkci inkubátoru, technologického centra a fondu pro počáteční investice. Základními směry výzkumu nanocentra jsou chytré povrchy, zelená energetika, léčba na míru, nové materiály a kosmeceutika (spojení kosmetiky a farmaceutiky). K červenci letošního roku obsahuje portfolium nanocentra 41 projektů, mezi kterými vystupuje např. podnikatelský inkubátor, pět technologických společností a 35 start-upů.

Společnosti sídlící v nanocentru mají již nyní tržby z dokončených projektů a jejich výsledky jsou žádány velkými průmyslovými hráči. Mnohé vývojářské programy se ještě nacházejí v počátečním stadiu a jsou uskutečňovány ve spolupráci se správou města Dubna v rámci společného projektu Vitrína inovací. Cílem tohoto projektu je hledání inovativních řešení, která zlepší život obyvatel města, a vytvoření pilotního střediska pro jejich využití v Dubně s následným rozšiřováním do dalších ruských měst. Už dnes jsou hydrofobními povlaky, vyvinutými v nanocentru, potažena skla městských autobusů, omítka kostela či pilotní kamerový systém na území městské univerzity.

„Nanocentrum Dubna představuje další krok v budování sítě nanocenter,“ oznámil Alexej Gostomeľskij, „za prvé, jde o první centrum sítě ROSNANO, které získalo investora pro druhé kolo financování projektu. Výsledkem tohoto projektu budou přenosné zdroje energie na bázi hlinitovodných generátorů vodíku a vodíkovzdušných palivových článků. Za druhé, jedná se o nejkooperativnější středisko mající společné projekty s nanocentry v Moskvě, Uljanovsku, Petrohradě, Sarainsku, Novosibirsku a Tomsku. Za třetí, již v době svého otevření nemá nanocentrum jen hotové produkty, ale i tržby. Za čtvrté, od jednoduchého vyhledávání projektů přešlo nanocentrum k jejich třídění zaměstnanci nanocentra podle vybraných specializací. Tímto způsobem udělalo nanocentrum Dubna první krok k účinnějšímu systému správy projektů.“

Nanotechnologické středisko leží na území Zvláštní ekonomické zóny Dubna (Особая Экономическая Зона «Дубна») a má řadu specializovaných technologických prostor i za jejími hranicemi – v areálu Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova, Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně, Mezinárodní univerzity přírody, společnosti a člověka v Dubně, inovativního technologického parku Eksten a Kosmetické asociace Svoboda.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..