V Bystřici nad Pernštejnem se s podzimními komunálními volbami 10. a 11. října uskuteční i místní referendum ke zvažované stavbě závodu na palivo pro jaderné elektrárny. Na dnešním mimořádném zasedání hlasovalo pro uspořádání referenda všech 21 přítomných zastupitelů. Bystřická průmyslová zóna patří mezi lokality, které si pro stavbu závodu vytypovala firma UJP Invest. Proti se postavila část místních podnikatelů.

„Názory obyvatel města na možnost stavby závodu jsou různé, lidé jsou pro i proti. Referendum bude nejčistším řešením, občané sami rozhodnou, zda jsou pro stavbu či proti ní,“ řekl ČTK místostarosta Josef Vojta.

Rozhodnutí zastupitelů uvítal Vít Novotný ze spolku Bystřičáci, který aktivně vystupoval proti zamýšlené stavbě. „Předpokládáme, že firma bude chtít myšlení lidí ve městě nějakým způsobem ovlivnit a přesvědčit je, že její fabrika bude to pravé. Připravujeme proto před volbami informační kampaň, ve které chceme poukázat na možná negativa výstavby závodu,“ řekl Novotný.

Podle předsedy představenstva společnosti UJP Invest Karla Kloce byla Bystřice jednou z možných lokalit, firma už s ní však příliš nepočítá. „Necháváme tomu volný průběh, ale cítíme místní odpor a my přes něj nepůjdeme, to není v našem zájmu,“ řekl Kloc ČTK. Podle něj společnost disponuje moderními technologiemi, které nejsou rizikové, chce však působit v místě, kde se dohodne s místní komunitou.
Další vytypované lokality nechtěl Kloc jmenovat. „Máme vybrané ještě dvě nebo tři, kde stále jednáme, zvažujeme i lokality na Slovensku. Máme připravené podmínky v souladu se zákony, které se záměru dotýkají, výběr běží svým tempem,“ dodal Kloc.

UJP Invest, s.r.o., patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. V bystřické zóně bylo pro UJP rezervováno od loňského prosince kolem 11 hektarů pozemků. Další potřebnou smlouvu ale bystřické zastupitelstvo letos v březnu neschválilo.

Do bystřické průmyslové zóny se investoři moc nehrnou kvůli horší dopravní dostupnosti města. Lidé v regionu jsou zvyklí na práci s uranem, protože v nedaleké Dolní Rožínce se uranová ruda těží přes půl století. V novém závodě by podle UJP pracovalo až 200 lidí. Podle odpůrců projektu by ale šlo většinou o vysoce odborná místa, která by nebyla pro místní lidi.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..