Po tisícovkách připomínek veřejnosti, desítkách shromáždění a stovkách popsaných papírů se komisaři amerického regulačního úřadu zabývají návrhem konečné podoby předpisů pro pokračování skladování použitého jaderného paliva a studie jeho dopadu na životní prostředí, které jsou souhrnně nazývány Waste Confidence Rule.

Podle postupů regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) a v souladu s našimi cíli v transparentnosti a otevřenosti našeho úřadu připravujeme nyní tři dokumenty, mezi nimiž je návrh konečné podoby předpisů a studie dopadu na životní prostředí, ke zveřejnění na webu NRC, kde je budete moci brzy najít.

Aby bylo jasné, návrh konečné podoby předpisů a koncept studie zatím nemají definitivní podobu a veřejnost k nim nemůže podávat připomínky. Studie dopadu pokračujícího skladování použitého jaderného paliva na životní prostředí (též známa jako NUREG-2157) obsahuje velmi dlouhý Dodatek D, který reaguje na více jak 33 000 připomínek veřejnosti, které jsme obdrželi, když jsme v loňském roce zahájili veřejné připomínkové řízení. Zatím jde stále ještě pouze o návrhy, protože musí být schváleny úřadem NRC, aby se staly oficiálními předpisy. Úřad je může schválit, upravit nebo zamítnout.

Předpisy pro pokračující skladování použitého jaderného paliva představují obecné závěry o tom, jaký vliv na životní prostředí bude mít pokračování skladování použitého jaderného paliva v areálu jaderných elektráren i po vypršení jejich životnosti. Nejde o povolení žádného skladovacího zařízení nebo nějakého jaderného reaktoru, tato zařízení získávají licence k provozu, nebo jejich prodloužení, na základě jednotlivých konkrétních žádostí.

Nová podoba předpisů bude používána při hodnocení celkového dopadu na životní prostředí při posuzování licencí pro nové jaderné bloky, posuzování žádostí o prodloužení licence pro stávající jaderné bloky a pro skladiště použitého jaderného paliva. Všeobecná studie dopadu skladování použitého jaderného paliva v areálu elektráren na životní prostředí slouží jako základ pro regulační předpisy a nenahrazuje komplexní hodnocení dopadu konkrétního projektu na životní prostředí, které vypracovává regulační úřad jako součást posudku o udělení licence.

V názvu předpisů dochází ke změně od původního Waste Confidence Rule k současnému Continued Storage Rule, která naznačuje změny provedené v původní podobě předpisů z roku 2010, která byla tvrdě kritizována odvolacím soudem sídlícím ve Washingtonu D. C. Problém byl v tom, že NRC je zavázán k provedení licenčních posudků pro hlubinné úložiště v lokalitě Yucca Mountain, tento projekt ale Státní správa prezidenta Obamy zrušila, a otázka dlouhodobého skladování či ukládání použitého jaderného paliva tak zůstává nevyřešena. Prozatím je tento vysoce radioaktivní materiál skladován ve skladištích v areálech jaderných elektráren, ale ta jsou licencována pouze po dobu provozu těchto zařízení. Americké předpisy pouze stanovují, že tento radioaktivní odpad bude na nějakém místě dlouhodobě centrálně skladován nebo ukládán, ale kde už nespecifikuje a zatím se nepodařilo vybrat žádnou lokalitu. Tyto rozpory vedly ke zrušení platnosti původních předpisů Waste Confidence Rule americkým odvolacím soudem, což v důsledku vede k tomu, že NRC nemůže vydávat povolení k provozu, dokud nebude tato otázka vyřešena.

Zdroj: Nuclearstreet.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..