Ukrajina znovu roznítila své dlouhodobé snahy o stavbu vlastního skladiště použitého jaderného paliva, když 24. června podepsala revidovaný kontrakt se společností Holtec International.

198317158 (1)
Skladiště kontejnerů s použitým jaderným palivem v areálu Záporožské jaderné elektrárny. (Zdroj: Npp.zp.ua)

Společnost Energoatom, provozovatel ukrajinských jaderných elektráren vybrala společnost Holtec v roce 2005, aby jí dodala na klíč skladiště použitého paliva z jejích jaderných elektráren. Ovšem zpoždění schvalování ukrajinského zákona o nakládání s radioaktivním odpadem, který byl konečně přijat v roce 2012, a výběr lokality pro nový závod vedly k tomu, že původní smlouva nebyla realizována, oznámila společnost Energoatom 1. července.

Ukrajinská vláda v dubnu schválila převod 45hektarového pozemku ležícího v Černobylské zóně společnosti Energoatom, aby zde zřídila závod na skladování použitého jaderného paliva z 15 ukrajinských reaktorů typů VVER-440 a VVER-1000 umístěných v Jihoukrajinské, Rovenské a Chmelnické jaderné elektrárně. Záporožská jaderná elektrárna má ve svém areálu vlastní skladiště použitého jaderného paliva, které bylo otevřeno v roce 2001.

Společnost Energoatom řekla, že jakmile převzala pozemek do svého vlastnictví, vyhradil její prezident Juri Nedaskovskij speciální skupinu v rámci společnosti, aby začala přepracovávat původní smlouvu se společností Holtec. Tato společnost pocházející z Pennsylvánie uvedla v květnu, že pan Nedaskovskij opět oživil projekt a rozhodl o vybudování závodu do roku 2017.

„Díky impulzu pana Nedaskovského a jeho rozhodnosti nemáme pochyb, že bude mít Ukrajina během tří let skladiště na své vlastní půdě a tím skončí její zranitelnost v této tak klíčové otázce,“ řekl výkonný ředitel společnosti Holtec, Kris Singh, v květnu.

Pan Singh se odvolával na závislost Ukrajiny na Rusku ve skladování a zpracovávání použitého jaderného paliva. Náklady na projekt nového skladiště vycházejí srovnatelně s poplatky ruské straně za čtyřleté skladování ukrajinského použitého paliva, řekl pan Singh. Když byl v roce 2006 udělen kontrakt společnosti Holtec, řekl Energoatom, že náklady na skladování použitého paliva ze tří ukrajinských reaktorů byly 160 milionů dolarů ročně (zhruba 3,2 miliardy korun).

Společnost Energoatom učinila dva hlavní dodatky k původní smlouvě s Holtecem, řekl 1. července pan Nedaskovskij. Týkaly se uspíšení stavebních prací a tvorby pracovních pozic pro místní zaměstnance. Obě společnosti odsouhlasily, že Energoatom uspořádá přímé zadávání kontraktů na projekt a stavební práce. Také změnily finanční stránku dohody z původního nabídkového řízení na smlouvu s refundací nákladů. Společnost Energoatom to dále nerozvedla.

Podle projektové studie kyjevské společnosti Energoprojekt bude skladiště schopno pojmout 12 010 palivových kazet z reaktorů VVER-1000 a 4520 kazet z VVER-440, dohromady tedy 16 530 palivových kazet. V úvodní fázi přijme skladiště 3620 použitých palivových kazet, z čehož bude 2510 pocházet z reaktorů typu VVER-1000.

Skladiště bude používat vertikální ventilační systémy společnosti Holtec s názvem HI-STROM 190 a víceúčelové kontejnery s dvojitou stěnou obsahující absorpční materiál METAMIC-HT.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..