Tým z Westinghouse a konsorcia Consortium for Advanced Simulation of Light-Water Reactors (CASL) dostal uznání za jeho práci na simulování podmínek uvnitř reaktoru na Titanu, nejvýkonnějším americkém superpočítači.

International Data Corporation (IDC) odměnila každoroční cenou HPC Innovation Awards týmy, které dosáhly úspěchů na vysoce výkonné výpočetní technice (HPC) s tím, že se zaměřila na úspěchy zahrnující využití HPC ve vědě a průmyslu. Projekt společností Wesinghouse–CASL byl společně se sedmi dalšími vítězi vyhlášen na International Supercomputing Conference v Německu 26. června.Tímto oceněním byly také obdarovány projekty využívající vysoce výkonné výpočetní techniky v oblastech jako predikce struktury proteinů, modelování chování plazmatu, výroby vodních turbín a aplikace v leteckém a automobilovém průmyslu.

Tým společností Westinghouse-CASL obdržel ocenění za simulace fyziky jádra reaktoru AP1000. Využíval při tom virtuální prostředí konsorcia CASL Virtual Environment for Reactor Applications (VERA) k vytvoření vysoce přesného 3D modelu rozložení výkonu při podmínkách, které se předpokládají během uvádění do provozu. S využitím 240000 procesorů zapojených paralelně, výsledek zachytává až miliardu modelovaných částic za simulaci, kvůli snížení statistických chyb. Výsledky této práce pomůžou vylepšit porozumění podmínkám, které panují uvnitř reaktoru a pomohou zajistit bezpečné uvedení reaktoru do provozu.

Superpočítač Titan, který využívá systém Cray XK7, je umístěn v ústavu Oak Ridge National Laboratory (ORNL) amerického ministerstva energetiky od roku 2012. Při práci na simulacích reaktoru AP 1000 bylo využito kódové soupravy Exhilino vyvinuté zdejší laboratoří, včetně aplikace Denovo, která využívá grafické karty NVIDIA a nového stochastického přepravního modulu Shift, který byl vyvinut s podporou týmu konsorcia CASL zaměřeného na zkoumání metod a algoritmů pro modelování přenosu radiačního záření.

Zástupce vedoucího týmu pro metody radiačního transportu konsorcia CASL Tom Evans vyzdvihl reálný význam využití technologii amerického ministerstva energetiky pro průmyslové uživatele. „Co simulujeme, není pouze hypotetický problém. Tohle je reálná záležitost, kterou je nutné vyřešit.“vysvětlil.Westinghouse v současné době buduje v Číně a Americe 8 bloků s reaktory AP1000.Očekává se, že první z nich by měl najet do provozu ještě v tomto roce.

Konsorcium CASL bylo ustanoveno v roce 2010k zajištění pokročilého modelovánía k simulování řešení pro komerční jaderné reaktory. Konsorcium je vedeno ústavem ORNL a Westinghouse je jeden z deseti klíčových partnerů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..