Společnost Toshiba zvýšila své závazky v projektu výstavby tří bloků s reaktory AP1000 v lokalitě Moorside ve Velké Británii. Převzala podíl dalších 10 % v projektantské společnosti NuGen a posílila svou snahu o zakoupení pozemků v lokalitě budoucí jaderné elektrárny.

2370488799
Vizualizace bloků s reaktory AP1000. (Zdroj: Newsandstar.co.uk)

Toshiba, Westinghouse a GDF Suez společně oznámily dokončení obchodu, který přidá 10 % podíl ve společnosti NuGen zakoupený od společnosti GDF Suez k 50 % podílu, který společnost Toshiba zakoupila na konci roku 2013 od společnosti Iberdola. Firma GDF Suez si ponechává 40% podíl ve společnosti NuGen. Výkonný ředitel společnosti Toshiba, Hisao Tanaka, řekl, že tato smlouva znovu potvrzuje závazky všech společností zapojených do projektu výstavby tří bloků s reaktory AP1000 v Moorside.

Součástí dohody je také reorganizace řídícího týmu společnosti NuGen, která bude nyní pod vedením bývalého viceprezidenta pro rozvoj obchodu s jadernými elektrárnami společnosti Westinghouse, Sandy Rupprechta. Ten popsal budoucí JE Moorside jako „nejvíce vzrušující projekt výstavby nových bloků v Evropě“.

Zároveň s tím potvrdila britská organizace Nuclear Decommissioning Agency (NDA), že bylo dohodnuto rozšíření opce na koupi pozemků pro projekt v Moorside. Dohoda v hodnotě 200 milionů liber (asi 6,9 miliard korun) rozšiřuje původní opci z roku 2009, podle níž měly být zakoupeny pozemky na sever a západ od jaderného komplexu v Sellafieldu nacházejícího se v severozápadní Anglii. Původní dohoda měla vypršet v říjnu tohoto roku.

Společnost NuGen plánuje do roku 2024 vystavět tři bloky s tlakovodními reaktory AP1000 s celkovým instalovaným výkonem 3,4 GWe v lokalitě Moorside. Konečné investiční rozhodnutí je očekáváno na konci roku 2018 a prozatím začne probíhat průzkum lokality, předběžné studie rozvržení budov, zapojení investorů a přípravy pro veřejné konzultace, které mají začít v roce 2015.

Technické služby pro budoucí elektrárnu od realizační studie přes výstavby a provoz až po vyřazování z provozu budou svěřeny společnosti Tractebel Engineering, která je dceřinou společností GDF Suez. Palivo pro jadernou elektrárnu Moorside bude zajišťovat závod společnosti Westinghouse u britského města Springfield.

V jaderná elektrárně Moorside budou stát první evropské bloky s reaktory AP1000. Osm bloků je ve výstavbě v Číně a ve Spojených státech. Tyto reaktory mají licenci americké Nuclear Regulatory Commission, ale musí projít ještě závěrečnými fázemi všeobecné projektové analýzy, kterou provádí britské regulační úřady. 14. června oznámil úřad Office for Nuclear Regulation, že proběhla předběžná jednání se společností Westinghouse, která měla za účel zjistit, co je potřeba udělat pro pokračování této analýzy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..