Provozovatel havarované JE Fukušima-1, Tokijská elektroenergetická společnost (TEPCO) v pondělí zveřejnila zprávu, ve které se hovoří, že po rozsáhlém úniku, ke kterému došlo v srpnu loňského roku, kdy ze skladiště vyteklo okolo 300 tun radioaktivní vody, se společnosti podařilo zachytit 80 % radioaktivních látek.

fukushima-.si
Skladování kontaminované vody je na JE Fukušima náročným problémem. To lze poznat už jen z rozlohy skladovacích nádrží, zlomek jejichž množství je zachycen na snímku. (Zdroj: Rt.com)

V dokumentu je dále uvedeno, že se ve vodě nacházelo stroncium v koncentraci o intenzitě 45 trilionů becquerelů. Pracovníci společnosti vybrali zeminu, nasáklou vodou kontaminovanou radionuklidy. Podle odhadů společnosti bylo zachyceno okolo 80 % stroncia, které se drželo v kapalině vyteklé z rezervoáru. Zbylých 20 % stroncia nejspíš prosáklo do zeminy pod rezervoáry a dalšími objekty, kde se dosud drží. Společnost považuje za málo pravděpodobné, že by podzemní vody odnesly radioaktivní částice do oceánu.

Ve zprávě se taktéž mluví o tom, že se ve spárách, kudy protéká zemní voda, nachází radioaktivní tritium ve vysoké koncentraci. TEPCO v současnosti zjišťuje příčinu.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..