Snižování platů, veřejná ostuda a riziko radiace se staly základními příčinami masového propouštění v japonské společnosti TEPCO poté, co roku 2011 došlo k havárii v JE Fukušima Dajiči. Píše o tom Idaho Statesman.

tepco-verbeugung-540x304
Vrcholný management firmy TEPCO se kaje za havárii ve Fukušimě. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

Před havárií vyznávala TEPCO politiku zaměstnanosti stejnou, jaká byla po celém Japonsku – podporovat v každém zaměstnanci věrnost jediné společnosti po celý jeho život. Havárie však přinesla změnu.

V roce 2010 TEPCO opustilo z různých důvodů 134 pracovníků. O rok později se počet propuštěných zvýšil na 465, v roce 2012 to již bylo 712 lidí a minulý rok počet propuštěných činil 488. Celkově počet zaměstnanců firmy klesl na 35 700 lidí.

Téměř 70 % z počtu po havárii propuštěných je mladších 40 let. Ani veteráni však nezůstávají pozadu. TEPCO letos vyhlásila program odměn za dobrovolný odchod do důchodu a na 1000 míst zarezervovaných do programu bylo podáno již 1151 žádostí.

Jednou ze základních příčin propouštění je veřejné zostuzení společnosti, mající dopad i na její zaměstnance. Kromě toho, mnozí ze zaměstnanců žili do havárie v oblastech, které jsou nyní kvůli radiaci nuceně vystěhovány. Jejich rodiny jsou v současnosti evakuovány a oni sami se obávají radiace.

Režim úspor, který společnost po havárii zavedla, zahrnuje mimo jiné i snižování platů zaměstnancům. Následkem toho mnozí hledají výnosnější práci v jiných energetických společnostech.

TEPCO nicméně přijímá opatření na udržení odborníků. Tento měsíc společnost zmenšila na 7 % obnos peněz, o který bude snížena výplata u těch zaměstnanců, kteří byli zapojeni do prací ve Fukušimě. K tomu proběhlo snížení platů o 20 %.

Naojuki Takaki, do roku 2008 zaměstnanec vědecko-výzkumného oddělení firmy TEPCO a nyní vyučující na Tokijské městské univerzitě, vidí vážnou hrozbu personálního nedostatku nejen v případě firmy, ale i celého jaderného odvětví Japonska. „Počet absolventů středních škol, kteří si vybírají atomová odvětví, se po havárii prudce snížil. To znamená, že se v budoucnu stane problém nedostatku jaderných odborníků ještě palčivějším,“ prohlásil Takaki. Na vrub své bývalé společnosti dále říká: „TEPCO se stala terčem lidské nenávisti.“

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..