Veřejná soutěž na výstavbu první egyptské jaderné elektrárny má být podle aktuálních informací spuštěna koncem roku 2014. Podle původního plánu měl tendr na stavbu jaderné elektrárny El-Dabaa již začít.

13795060575
Jedna z původně plánovaných podob jaderné elektrárny El-Dabaa. (Zdroj: Elemwal1.com)

Ibrahim El-Osery, poradce pro jadernou energii Ministerstva pro elektrickou energii a energetiku, řekl deníku Daily News Egypt, že mezinárodní soutěž na výstavbu jaderné elektrárny El-Dabaa bude zahájena koncem roku 2014.

Pan El-Osery byl citován: „Jednou z podmínek tendru je, že ať zvítězí kdokoliv, vezme na sebe financování projektu až do jeho uskutečnění.“ Dále řekl, že Egypt bude za provedení projektu platit až po zahájení provozu nové elektrárny a „výdaje, které Egypt ušetří výrobou elektřiny pomocí jádra namísto konvenčních zdrojů, budou použity právě na zaplacení tohoto projektu.“

V roce 1983 byla lokalita El-Dabaa ležící na pobřeží Středozemního moře vybrána pro stavbu jaderné elektrárny, ale po černobylské havárii byl tento plán zrušen. Jeho obnovení přišlo v roce 2006, kdy vláda rozhodla, že zde v roce 2015 vznikne 1000MWe jaderný reaktor pro výrobu elektřiny a odsolování mořské vody. Tento projekt v hodnotě 1,5 až 2 miliardy dolarů (zhruba 30,5 až 40,8 miliard korun) měl být otevřen zahraniční účasti.

Na začátku roku 2010 byl plán egyptské vlády rozšířen na čtyři jaderné bloky, které měly zahájit provoz v roce 2025, přičemž první blok za odhadovanou cenu 4 miliardy dolarů (přibližně 81,6 miliard korun) měl být spuštěn už v roce 2019 nebo 2020. V roce 2011 byly ale plány pozastaveny, dokud nedošlo ke stabilizaci politické situace po rezignaci prezidenta Husního Mubáraka.

Místní kmeny na počátku roku 2012 zabraly pozemek plánované jaderné elektrárny a poškodily jeho infrastrukturu. Koncem loňského roku ale musely podstoupit toto území egyptské armádě.

Podle novin Al-Ahram, vlastněných státem, začali v květnu tohoto roku ženisté egyptské armády obnovovat původní infrastrukturu na pozemku plánované elektrárny. Tyto práce v hodnotě 13 miliardy egyptských liber (asi 37 miliard korun) zahrnují administrativní budovy, laboratoře, skladovací prostory, dílny a zásobování vodou a elektřinou a mají být hotovy začátkem září.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..