Švédský regulační úřad navrhl téměř zdvojnásobení poplatků, které společnosti odvádějí do fondu na financování nakládání s radioaktivním odpadem (RAO). Změna by měla platit od roku 2015 a vychází z přepočítání nákladů na nakládání s RAO a na vyřazování jaderných zařízení.

Švédský úřad pro jadernou bezpečnost Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) vyměřuje poplatek odváděný švédskými provozovateli jaderných elektráren každé tři roky. Výši poplatku zakládá především na odhadech společnosti pro nakládání s radioaktivním odpadem Svensk Karnbranslehantering AB (SKB).

Podle posledních propočtů společnosti SKB vychází celkové náklady na likvidaci švédských jaderných zařízení a nakládání s RAO na 136 miliard švédských korun (asi 407 miliard korun českých). Společnost SKB uvedla, že do fondu bylo vloženo zhruba 50 miliard švédských korun (přibližně 150 miliard korun českých).

Společnost SSM ale řekla, že SKB možná podcenila náklady na likvidaci zařízení švédského jaderného průmyslu o více jak 11 miliard švédských korun (zhruba 33 miliard korun českých). Své vlastní odhady založila společnost SSM na analýze budoucího vývoje cen provedené ekonomickým ústavem National Institute of Economic Research (NIER).

Regulátor doporučil vládě, aby byl poplatek pro rok 2015 stanoven na 0,038 švédské koruny za kWh (asi 11 haléřů/kWh) elektřiny vyrobené v jaderné elektrárně. Výše poplatku stanovená v současné době je 0,022 švédské koruny za kWh (zhruba 6,6 haléřů/kWh). Společnost SSM řekla, že SKB musí zavést revidovaný odhad nákladů založený na údajích ústavu NIER, a to pro roky 2016 a 2017.

Prezident společnost SKB, Christopher Eckerberg, řekl, že pečlivě projdou všechny části návrhu a přijdou s vyjasněnější představou pro další konzultace. Dále poznamenal: „Již nyní můžeme říct, že bychom upřednostňovali pohled na ceny použité ve výpočtech s delším časovým rozpětím.“ Také uvedl, že závody společnosti SKB budou v provozu dalších 70 let, až se tedy změny kratšího časového rozsahu příliš neprojeví ve změnách poplatků za radioaktivní odpad.

Společnost SSM požádala o zpětnou vazbu svého návrhu nové výše poplatku, kterou by jí jaderný průmysl měl poskytnou do 1. září, než podá vládě oficiální doporučení. Vláda by měla definitivní rozhodnutí o výši poplatku uskutečnit do konce tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..