Mluvčí společnosti Southern Company ve středu oznámil, že tato společnost koncem letošního roku oznámí plány na stavbu dalších jaderných bloků na území Spojených států amerických.

Vogtle 4 bottom head 460
Fotografie z umisťování dna kontejnmentu pro čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle, které se v květnu tohoto roku stalo zatím posledním významným milníkem. (Zdroj: World Nuclear News)

Tato společnost, jedna z největších energetických společností ve Spojených státech, se tak stane první, která se zabývá plány na nové jaderné reaktory po oznámení chystaných změn v ekologické politice Spojených států. Organizace Environmental Protection Agency (EPA) přichází s návrhem na 30procentní redukci emisí pocházejících z energetického sektoru oproti roku 2005, k němuž má dojít do roku 2030.

Společnost Southern Company již staví dva bloky s reaktory AP1000 o výkonu 1117 MW v lokalitě Vogtle v Georgii. Výkonný ředitel této společnosti, Tom Fanning, prohlásil, že další uvažované jaderné bloky budou mít opět reaktory tohoto typu. Podle agentury Platts mluvil pan Fanning o uvažovaných nových blocích ve středu během konference ve Washingtonu pořádané organizací Bipartisan Policy Center.

Společnost Southern Company zvažuje šest lokalit pro vybudování dalších jaderných bloků, mezi které patří jak stávající jaderné elektrárny, tak prázdné pozemky, řekl pan Fanning na konferenci.

Dva bloky jaderné elektrárny Vogtle, které jsou nyní ve výstavbě, stojí kolem 14 miliard dolarů (zhruba 286 miliard korun), ale zdržení spojená se získáváním licence přidala dalších 381 milionů dolarů (přibližně 7,8 miliard korun), uvedla společnost Southern Company.

V minulosti trvalo získání stavební licence od federálních a státních úřadů několik let. Společnost Southern Company zažádala v roce 2008 u regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission o stavební povolení pro dva bloky JE Vogtle, které jsou nyní ve výstavbě, a získala jej v roce 2012. Společnost očekává, že první nový blok JE Vogtle (celkově třetí blok) spustí na konci roku 2017 nebo začátkem roku 2018 a druhý blok (celkově čtvrtý v této lokalitě) o rok později.

Přes deset amerických společností zvažovalo výstavbu nových jaderných bloků v době tak zvané jaderné renesance, která v USA přišla začátkem tohoto tisíciletí. Situace vypadala povzbudivě, protože vláda plánovala přijmout předpisy na omezení emisí CO2 a cena fosilních paliv včetně zemního plynu byla poměrně vysoká.

Ale až dosud se vládě Spojených států nepodařilo připravit konečnou podobu předpisů pro omezení emisí CO2, která by byla přijatelná pro všechny federální státy, a nové technologie těžby zemního plynu (jako např. hydraulické frakování a horizontální vrty) otevřely americké zásoby břidlicového plynu a srazily ceny zemního plynu.

Jedinými společnostmi, které staví na území Spojených států nové jaderné bloky, se tak staly Southern Company a Scana Corp., která staví dva reaktory AP1000 v Jižní Karolíně v lokalitě V. C. Summer.

Zdroj: Reuters.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..