V průběhu setkání nově založené pobočky světové neziskové asociace Women in Nuclear (WiN) ve Velké Británii prohlásil jeden z výkonných ředitelů, že společnost EDF Energy v průběhu roku více než zdvojnásobila počet nově přijatých žen na inženýrská místa, a to na 32 %.

Setkání proběhlo 23. června v britském parlamentu u příležitosti britského národního svátku žen ve strojírenství (National Women in Engineering day, v tomto roce oslavila asociace Women’s Engineering Society 95. výročí svého založení).

Ředitel pro strategie a korporátní záležitosti společnosti EDF, Paul Spence prohlásil, že v současnosti tvoří počet žen – učňů ve společnosti 20 %, a to díky 190 % nárůstu přihlášek, které podaly ženy.

Kariéra v jaderném průmyslu, která by zajímala ženy, „je možná díky správnému úsilí“, prohlásil ředitel Spence. „Ale pokud máme vědu a strojírenství udělat přístupnější, musíme začít u dívek i chlapců již v průběhu jejich školní výuky,“ řekl.

Až 10 milionů školáků je zapojeno do speciálního programu společnosti EDF, který je zaměřen na zvládnutí předmětů jako věda, technologie, strojírenství a matematika.

Podle britské asociace Nuclear Industry Association, je podíl zastoupení žen v britském jaderném průmyslu mezi 11 – 24%, což je více než v ostatních vědeckých a technologických oborech.

Ale baronka Sandip Vermová, ministryně ve Výboru pro energii a klimatické změny (Department of Energy and Climate Change – DECC) prohlásila, že energetický průmysl ztrácí příliš mnoho žen, v době kdy zastávají pozice středního managementu ve svých kariérách.

Baronka dne 12. června založila iniciativu, jež si klade za cíl podporovat vyšší zastoupení žen do vedoucích pozicích v britském energetickém sektoru tak, aby do roku 2030 tvořilo toto zastoupení 30 % výkonných členů správních rad a 40 % středního managementu v energetických společnostech.

Agentura NDA (Nuclear Decommissioning Authority) a Úřad pro jadernou regulaci (Office for Nuclear Regulation) musí po šesti měsících podat baronce zprávu o úspěšnosti její iniciativy.

Ředitelka řízení kvality agentury NDA, Kenna Kintreová řekla, že v dosahování požadované diversity by se energetický průmysl mohl učit od týmu, který zajišťoval Olympijské hry 2012.

Před pozicí v NDA zastávala ředitelka Kenna Kintreová místo zástupce ředitele pro lokalitu a infrastrukturu olympijské agentury ODA (Olympic Delivery Authority) a před ní pracovala na místě ředitele kvality a programového managementu automobilky Ford.

„Když jsem přišla z automobilového průmyslu, shledala jsem gendrovou nerovnováhu ve strojírenství šokující,“ prohlásila ředitelka Kintreová.

K pojmenování této nerovnováhy agentura ODA zavedla podmínku pro nabídky stavebních kontraktů, aby společnosti odhalily své zaměstnanecké statistiky. Agentura pak přenesla odpovědnost za kvalitu zaměstnanců a jejich složení přímo na ředitele stavebních společností místo na jejich personálních oddělení, řekla.

Sue Fearnsová, ředitelka pro komunikace a výzkum britské obchodní komory Prospekt, řekla, že klíčové indikátory výkonu, které jsou používány mnoha společnostmi, by mohly být užitečné při dosahování genderové rovnováhy v energetickém průmyslu.

„Ale pokud tyto indikátory nebudeme monitorovat a vyvíjet tlak, tak nemáme žádný společný cíl,“ prohlásila ředitelka Fearnsová.

Britská obchodní komora čítá celkem 12 000 osob, pracujících v jaderném průmyslu.

Britská pobočka asociace WiN je jednou z více než 30 mezinárodních poboček této organizace, která má 25 000 členů ve 102 zemích. Britská pobočka WiN si klade za cíl v lednu 2015 vydat formální ústavu a založit výkonnou radu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..