Velká Británie získalo další separované plutonium vlastněné původně jinými státy, které na svém území skladuje, aby se společnosti vyhnuly poplatkům a bezpečnostním opatřením spojeným s přepravou tohoto materiálu do zemí, kterým patří.

Britský ministr energetiky, Michael Fallon, uvedl v psaném prohlášení určeném parlamentu, že Ministerstvo energetiky a změn klimatu (Department of Energy and Climate Change – DECC) souhlasí s tím, aby úřad Nuclear Decommissioning Authority (NDA) převzal do svého vlastnictví přibližně tunu aktivního materiálu původně vlastněného švédskou energetickou společností (v tomto případě se jedná o 800 kg) a německým výzkumným ústavem (jde o 140 kg). Jména organizací a finanční hodnota dohod nebyly zveřejněny.

„Souhlasili jsme s těmito transakcemi, protože nám nabízí prospěšné a cenově velice výhodné dohody, které nás zbavují nutnosti přepravy separovaného plutonia a Velké Británii umožňují získat další civilní plutonium, a znamenají uzavření výjimečného kontraktu se švédskou společností,“ řekl pan Fallon.

Podle tvrzení pana Fallona nepřinesou tyto transakce žádné nové plutonium na území Velké Británie a nezvýší celkové množství plutonia, které je zde skladované.

Data britské vlády z prosince minulého roku říkají, že na území Velké Británie je skladováno kolem 123 tun separovaného civilního plutonia, z čehož je asi 23 tun ve vlastnictví zahraničních společností.

Koncem roku 2011 publikovalo Ministerstvo energetiky a změn klimatu svou reakci na konzultace o nakládání s tímto plutoniem, v níž naznačilo, že bude preferovat jeho znovupoužití v energetických reaktor v podobě MOX paliva, ale že zváží i další možnosti, které by byly výhodnější pro britské daňové poplatníky. Také v ní bylo zmíněno, že s plutoniem zahraničních vlastníků skladovaným ve Velké Británii by mohlo být nakládáno stejně jako s britským plutoniem, což by podléhalo obchodním podmínkám přijatelným britskou vládou.

Ministerstvo energetiky a změn klimatu v dubnu uvedlo, že převezme 750 kg plutonia patřícího německým společnostem, 1850 kg přejatého z Francie a 350 kg od holandské firmy GKN. Tou dobou bylo také 650 kg plutonia skladovaného v Sellafieldu převzato do japonského vlastnictví od německých firem. Podobnou dohodou z roku 2012 přejala Velká Británie čtyři tuny plutonia z německého vlastnictví.

Všechny výše zmíněné změny včetně nejnovějších dohod byly odsouhlaseny úřadem Euratom Supply Agency.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..