Britská vláda zveřejnila rámcovou koncepci dlouhodobého nakládání s odpadem s vyšší aktivitou, která obsahuje i podrobnosti o tom, jak bude spolupracovat s obcemi při výběru lokality pro geologické úložiště.

_65483475_65483474
Jedna z projektových představ hlubinného úložiště. (Zdroj: Bbc.com)

Geologické úložiště pro trvalé uložení středně a vysoce aktivního odpadu je ve Spojeném království upřednostňovanou metodou nakládání s těmito druhy radioaktivního odpadu. Při výběru lokality je kladen velký důraz na dobrovolné přijetí tohoto projektu místním obyvatelstvem. Copeland a Allerdale, dvě města v hrabství Cumbria, vyjádřily zájem o to, aby v jejich katastrech bylo vybudováno úložiště, ale v lednu 2013 byl proces výběru lokality pozastaven, protože zdejší městská rada hlasovala proti přistoupení k další fázi projektu.

Minulý čtvrtek vydala vláda zprávu, která nahrazuje původní zprávu z roku 2008 a projevuje se v ní vliv veřejného připomínkového řízení, které proběhlo v minulém roce a týkalo se procesu výběru lokality pro úložiště. Kromě toho se v ní odráží i poučení z dřívějších procesů výběru lokality. Podle této zprávy s názvem Implementing Geological Disposal upřednostňuje vláda „dobrovolnický přístup“ a práci s obyvatelstvem obcí, které si přejí být součástí procesu výběru umístění pro budoucí úložiště. Zpráva stanovuje počáteční činnosti, které mají být provedeny jak vládou, tak společností Radioactive Waste Management Limited (RWM), dceřinou společností organizace Nuclear Decommissioning Authority, která budoucí úložiště bude projektovat a stavět.

Během dvouletého úvodního procesu bude vláda spolupracovat se společností RWM při zkouškách geologického stínění, přípravě zapojení obyvatelstva a vývoji nezbytných plánovacích procedur.

Britský ministr energetiky Edward Davey řekl: „Toto vše je určeno k provedení ještě před zahájením formálních diskuzí mezi zainteresovanými obcemi s vedoucím projektu, aby se každá obec, která má o projekt zájem, mohla do něj zapojit s větším množstvím informací a jasnější představou o jeho povaze.“

 

Finanční příspěvky zapojeným obcím

Britská vláda oznámila, že každá z obcí zapojených do raných fází procesu výběru lokality bude moci čerpat roční příspěvek 1 milion liber (zhruba 34,7 milionu korun), který bude po přistoupení obce k formálním diskuzím navýšen na 2,5 milionu liber (přibližně 86,9 milionu korun). Tyto finanční příspěvky se budou obcí týkat tak dlouho, jak dlouho budou zapojeny do lokalizačního procesu.

„Nemůžeme si být jisti tím, jak dlouho bude trvat, než dojde k zahájení provozu geologického úložiště, protože celý projekt závisí na spolupráci s potenciální obcí, na jejímž území úložiště vznikne, a jeho průběh bude tedy závislý na tom, jak budou probíhat diskuze se zapojenými obcemi,“ sdělila britská vláda. Poznamenala k tomu, že po dvouleté přípravné fázi může projekt výběru umístění trvat i 15 až 20 let, než bude moci být zahájena samotná výstavba.

Generální ředitel společnosti RWM, Bruce McKirdy, poznamenal, že nový plán „jasně staví veřejnost doprostřed jakéhokoliv rozhodnutí o umístění tohoto zařízení“. Dále řekl: „Budeme veřejnosti vysvětlovat fakta, diskutovat je a odpovídat na velké množství dotazů, které nevyhnutelně bude mít, a budeme se snažit o vybudování vztahů se zapojenými obcemi, které jim umožní mít v nás důvěru, že s nimi budeme po celý průběh procesu udržovat partnerství.“

Pan Davey uvedl: „Dnes se snažíme o stanovení plánu na nalezení vhodné lokality, jehož základním principem bude naslouchání lidem, které nás ujistí, že provádíme proces správně. Lokalita, která bude nakonec vybrána, bude mít prospěch z velkých finančních příspěvků a stovek dlouhodobých odborných pracovních pozic.“

Mezi odpady, které poputují do budoucího úložiště, bude patřit použité jaderné palivo ze stávajících i zamýšlených britských jaderných reaktorů a také odpady pocházející ze sellafieldských přepracovacích závodů. Navíc zde budou uloženy odpady z vojenských, lékařských, průmyslových a vědeckých programů. V současné době je objem všech těchto odpadů odhadován na 650 000 metrů krychlových.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..