Společnost Electrabel prohlásila, že zváží své budoucí aktivity v belgické jaderné energetice, neboť tamní ústavní soud zamítl odvolání proti dani uložené provozovatelům jaderných elektráren belgickou vládou v roce 2012.

00-300-bis-Tihange
Elektrárna Tihange je jednou ze dvou belgických jaderných elektráren. Má tři tlakovodní bloky o celkovém výkonu 2985 MWe a ročně vyrobí 23 TWh elektřiny, což představuje 27 % výroby elektřiny v Belgii. (Zdroj: Electrabel.com)

Belgická vláda původně oznámila, že bude od zdejších provozovatelů jaderných elektráren požadovat v roce 2008 jednorázovou platbu ve výši 250 milionů euro (zhruba 6,9 miliard korun). V roce 2009 sdělila, že odloží své plány na postupné uzavírání jaderných elektráren, ale bude od jejich provozovatelů požadovat každoroční daň ve výši 215 až 245 milionů euro (přibližně 5,9 až 6,7 miliard korun) během let 2010 až 2014.

V červnu 2013 podali belgičtí provozovatelé jaderných elektráren stížnost k ústavnímu soudu na výši daně stanovenou pro rok 2012. Vláda pro tento rok určila, že společnosti dohromady zaplatí 550 milionů euro (asi 15,1 miliard korun), z čehož 479 milionů euro (přibližně 13,2 miliard korun) připadne na společnost Electrabel.

Tato společnost, která je součástí energetické skupiny GDF Suez, tvrdí, že výše daně stanovená pro rok 2012 „nebere v úvahu silně klesající finanční výsledky výroby elektřiny pomocí štěpení jádra“. Řekla, že 479 milionů euro, které má za rok 2012 zaplatit, představuje celý její zisk z provozování jaderných elektráren.

Belgický ústavní soud tuto stížnost zamítl s tím, že je neodůvodněná.

 

Těžká doba

Společnost Electrabel uvedla, že situace v roce 2013 je ještě výrazně horší než v minulém roce, protože stanovená daň 422 milionů euro (zhruba 11,6 miliardy korun), kterou musí zaplatit, je spolu s dalšími daněmi vyšší než veškeré zisky z aktivit v Belgii za rok 2013. „Tento konfiskační daňový tlak na společnost Electrabel v časech zhoršené ekonomické situace vede k finančním ztrátám už v druhém roce v řadě.“ Společnost už podala stížnost na výši daně pro rok 2013.

Tato společnost uvedla, že bude pokračovat „v průzkumu veškerých možných právních cest na ochranu svých zájmů“. Také varovala, že pokud „absurdní a nepřiměřená povaha“ daní za jádro zůstane v Belgii nezměněna, „prozkoumá všechny možnosti ohledně budoucnosti svých aktivit v belgické jaderné energetice“.

V Belgii jsou v provozu dvě jaderné elektrárny s celkem sedmi bloky, které společně vyrábějící přes polovinu elektřiny v této zemi. Společnost GDF-Suez skrze svou dceřinou společnost Electrabel provozuje všech sedm belgických jaderných bloků. Zcela vlastní tři bloky, v dalších třech má podíl 89,8 % (zbývajících 10,2 % vlastní belgická společnost SPE) a poslední blok vlastní společně s francouzskou firmou EDF. Takže ačkoliv se daně, které musí platit provozovatelé jaderných elektráren, dotýkají všech tří společností, společnost Electrabel nese téměř celou jejich tíhu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..