Výbor pro mezinárodní vztahy Senátu Spojených států amerických schválil právní předpisy pro dohodu 123, podle níž bude spolupracovat s Vietnamem při mírovém využití jaderné energie.

0447.NinhThuan1
Jedna z představ o budoucí podobš jaderné elektrárny Ninh Thuan. (Zdroj: Nuclearstreet.com)

Název dohody 123 je odvozen od odstavce zákona o jaderné energii schváleného v USA v roce 1954, který stanovuje dohodu o spolupráci jako nezbytný předpoklad pro uzavírání obchodů v oblasti jaderného průmyslu mezi Spojenými státy a libovolnou jinou zemí. Podle poslední dohody tohoto druhu povoluje vláda Spojených států vývoz jaderných reaktorů, vědeckých poznatků, jaderných materiálů a potřebného vybavení do Vietnamu.

Tato jihoasijská země již pracuje na realizaci jiných plánů v oblasti jaderné energetiky, v Phuoc Dinh v jižní provincii Ninh Thuan začaly přípravné práce pro stavbu dvou 1000MWe bloků typu VVER, které mají být spuštěny kolem roku 2020. O deset let později je má následovat další jaderná elektrárna o výkonu zhruba 2000 MWe v lokalitě Vinh Hai ve stejné provincii, která má být postavena japonskými společnostmi. V plánu jsou ještě další bloky o celkovém instalovaném výkonu 6000 MWe.

Společné usnesení, předložené v květnu předsedou Výboru Robertem Menendezem, omezuje trvání budoucích dohod 123 na 30 let, pokud nedojde k jejich obnovení nebo Kongres Spojených států neodsouhlasí jejich prodloužení.

Republikánský senátor Bob Corker požadoval, aby všechny budoucí dohody 123 zavazovaly zahraniční partnerské země k upuštění od plánů na obohacování a přepracování jaderného paliva. Edward Markey, senátor za demokraty, navrhoval, aby dohody tohoto typu byly ukončeny, pokud by dotyčný stát získal nebo vyvinul k tomu potřebné technologie.

Senátor Corker poukázal na to, že Spojené arabské emiráty se v roce 2009 zavázaly podpisem dohody 123, že se zřeknou svých plánů na obohacování a přepracování jaderného paliva a namísto toho budou odebírat palivo od zavedených společností. Vietnam uzavřel se Spojenými státy jen nezávazné memorandum, které říká, že nemá v úmyslu usilovat o tyto technologie.

Absence jednotného postupu v této oblasti vede k oslabování snah USA o nešíření jaderných materiálů a vysílá „nejasné sdělení zemím, u nichž se snažíme vyvarovat nabytí těchto technologií,“ sdělil senátor Corker ve svém dopisu Výboru pro mezinárodní vztahy.

Henry Sokolski, výkonný ředitel amerického vzdělávacího centra o nešíření jaderných materiálů Nonproliferation Policy Education Centre řekl 23. července agentuře Global Security Newswire, že dohoda s Vietnamem stanoví špatný precedent. Celkově povede k velkým komplikacím ve snaze USA o to, aby Jižní Korea upustila od plánů na recyklaci plutonia a obohacování uranu, řekl pan Sokolski.

Na druhou stranu Carol Berriganová, vedoucí programů týkajících se dodavatelského řetězce, které probíhají při Nuclear Energy Institute, řekla, že požadavek na zřeknutí se plánů na obohacování a přepracování jaderného paliva představuje obchodní riziko, protože může vést k podstatnému snížení množství zemí, které budou mít zájem obchodovat v jaderném průmyslu se Spojenými státy.

Dohoda byla mezi USA a Vietnamem podepsána 6. května a Kongres má 90 dní na její přezkoumání, při němž se zabývá především čtyřmi otázkami. První z nich se týká nešíření jaderných materiálů, Kongres zváží, zda by do dohody neměly být zahrnuty i striktnější požadavky, které by Vietnam právně zavazovaly ke zřeknutí se snah o vybudování závodů na obohacení a přepracování jaderného paliva. Druhá se týká dodržování lidských práv ve Vietnamu a zda by se toto hledisko nemělo nějak podepsat na dohodě o spolupráci v jaderné energetice. Třetí otázka směřuje na závažnost, která by měla být dána rostoucímu strategickému vztahu mezi Spojenými státy a Vietnamem. A konečně poslední důležitá věc, kterou kongres zvažuje je rozsah v jakém budou moci americké společnosti profitovat z této dohody.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..