Společnost Sellafield Ltd zavádí nový druh dlouhodobého obchodního mechanismu, který jí má zajistit odborníky na likvidaci jaderných zařízení během desetiletého období. Tyto práce mohou mít hodnotu až 1,5 miliardy liber (zhruba 52 miliard korun).

Sellafield-decomm-610x400
Řezání aktivních nádob na menší kusy. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Schéma nazvané Decommissioning Delivery Partnership (DDP) není smlouvou v tradičním slova smyslu, ale rámcovou dohodou dávající společnosti Sellafield Ltd přístup k odborníkům a službám, když bude potřebovat podpořit svou vlastní pracovní sílu. Není zde stanoven žádný konkrétní objem prací ani dohodnutá výše nákladů, ale podle oznámení společnosti Sellafield Ltd „může být výdělek dodavatelů ohromný“.

Nové schéma nahradí současný systém čtyřletých rámcových dohod na likvidaci jaderných zařízení, které ale podle společnosti Sellafield Ltd nedovolují adekvátní kontinuitu dlouhodobých komplexních projektů. Dlouhodobější podstata nového systému podle této společnosti poskytne lepší zajištění poptávky v dodavatelském řetězci, což povzbudí společnosti k inovacím a investicím do zaměstnanců, technologií a infrastruktury.

Práce obsažené v DDP budou rozděleny do tří částí zaměřených na skladovací bazény použitého jaderného paliva v areálu společnosti Sellafield Ltd a na suchá skladovací zařízení. První část zahrnuje Pile Fuel Storage Pond (Bazén pro skladování použitého jaderného paliva z reaktorů Windscale Piles, po zchlazení paliva zde probíhalo také odstraňování jeho pokrytí před konečným přepracováním. Později přijímal také palivo z reaktorů Calder Hall, které byly typu Magnox) a Pile Fuel Cladding Silo (suché skladiště v podobě sila na skladování pokrytí odstraněného z jaderného paliva – původně hliník a grafit, později magnesium z paliva pro reaktory Magnox). K tomu také patří rekultivace pozemků původních budov a projekty související s dalšími oblastmi s radioaktivním materiálem a odpadní vodou.

Do druhé části spadá First Generation Magnox Storage Pond (Bazén se stejným účelem jako Pile Fuel Storage Pond, ale pro palivo z reaktorů Magnox) a poslední část zahrnuje Magnox Swarf Storage Silo (Budova pro mokré skladování pokrytí odstraněného z paliva pro reaktory Magnox). Na nejrozsáhlejší, první části bude spolupracovat vícero společností a na každé z dalších dvou se bude podílet jen jedna.

Sellafieldské skladovací bazény a sila byly postaveny, aby připravily použité palivo na přepracování, a zahajování jejich provozu se datuje do prvních dní britského jádra. Kupříkladu skladiště Pile Fuel Cladding Silo zahájilo provoz v roce 1952 a stalo se tak prvním skladištěm středně aktivního odpadu ve Velké Británii. Hlavními problémy, před nimiž pracovníci v Sellafielském centru stojí, je množství kalu, který se ve skladovacích zařízeních nahromadil od ukončení jejich provozu, a fakt, že při jejich výstavbě (která u všech proběhla před více jak 50 lety) nebylo počítáno s pozdějším ukončením provozu a likvidací. (Na tomto místě je vhodné poznamenat, že když lidstvo dělalo první krůčky na půdě jaderné energetiky a vojenských jaderných programů, mělo jen velmi omezené zkušenosti v nakládání s radioaktivním odpadem. Dnes máme k dispozici celou řadu technologií, které pomáhají stabilnímu a bezpečnému skladování tohoto odpadu. Více o historii nakládání s aktivními odpady, jejich třídění do skupin a současných technologiích v této oblasti se můžete dočíst v článku Nakládání s radioaktivními odpady – pozn. Atominfo.cz)

Koncem června získalo spojení společností Balfour Beatty a Cavendish Nuclear kontrakt o hodnotě 160 milionů liber (přibližně 5,5 miliardy korun) na výstavbu nového závodu Silo Maintenance Facility (SMF), který bude podporovat vyjmutí historického radioaktivního odpadu ze zařízení Magnox Swarf Storage Silo a Pile Fuel Cladding Silo. Vyjímáním odpadu se zabývá závod Silo Emptying Plant a SMF bude tomuto závodu pomáhat měnit manipulační zařízení, opravovat poškozené přístroje, dodávat nové přístroje a testovat je před použitím. Dalším letos vybraným dodavatelem byl společný podnik společností Areva, Atkins a Mace, který podle smlouvy v hodnotě 1,2 milionu liber (asi 41 milionů korun) vyprojektuje a postaví závod na zpracování odpadu z Magnox Swarf Storage Silo a jeho uzavírání do skladovacích sudů. Závod na nakládání s aktivními kaly z First Generation Magnox Storage Pond v hodnotě 240 milionů liber (zhruba 8,3 miliard korun) je v závěrečné fázi uvádění do provozu.

Společnost Sellafield Ltd již oficiálně spustila akviziční proces pro DDP a zahájila předběžné kvalifikační řízení s potenciálními kontraktory. Výběrové řízení by mělo být vypsáno koncem roku 2014 a oznámení preferovaných dodavatelů by mělo následovat v polovině roku 2015. Současná rámcová dohoda platí od roku 2011 a zapojeným společnostem, které poskytují své odborníky a služby, vyprší v roce 2015.

Zdroj: World Nuclear News, Sellafieldsites

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..