Finský regulační úřad požaduje dalších šest měsíců na zpracování žádosti společnosti Posiva o výstavbu závodu na přípravu radioaktivního odpadu k uložení a výstavbu hlubinného úložiště v lokalitě Olkiluoto.

Olkiluoto repository
Představa o podobě budoucího úložiště vysoce aktivního odpadu, které by mělo vzniknout poblíž lokality Olkiluoto. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost Posiva, společný podnik firem Fortum a TVO na nakládání s radioaktivním odpadem, podala svou žádost k finskému úřadu pro jadernou bezpečnost STUK v prosinci 2012. V té době úřad odhadoval, že by projednání této žádosti měl dokončit koncem minulého měsíce.

Za zpožděními podle regulačního úřadu stojí nové bezpečnostní předpisy publikované v prosinci a to, že Posiva zatím nedodala veškerou požadovanou dokumentaci.

Nyní STUK předpokládá, že zhodnocení této žádosti dokončí letos v prosinci a v lednu předá svou zprávu finskému ministerstvu hospodářství. Z ministerstva bude žádost o licenci k provozu předána vládě k projednání.

Žádost společnosti Posiva také zahrnuje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, které by mělo být vytvořeno během provozu a likvidace závodu na přípravu radioaktivního odpadu k uložení. V roce 2000 byla pro vybudování hlubinného úložiště vybrána lokalita Eurajoki poblíž Olkiluota.

V závodě, jehož žádost o licenci je nyní projednávána, bude probíhat uzavírání použitých palivových sestav do sudů z oceli a mědi, které budou v hlubinném úložišti zality speciální směsí hornin a půdy. Sudy budou ukládány do hloubky 400 až 450 metrů pod zem a úložiště pojme přibližně 9000 tun použitého jaderného paliva ze čtyř jaderných bloků, které jsou ve Finsku v provozu (Olkiluoto-1, 2, Loviisa-1, 2), z bloku Olkiluoto-3, který je momentálně ve výstavbě, a z plánovaného čtvrtého bloku v lokalitě Olkiluoto.

Ukládání použitého jaderného paliva v Eurajoki je očekáváno od roku 2020 a za 100 let by mělo dojít k jeho uzavření a zapečetění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..