Akciová společnost GSPI, dceřiná společnost firmy Rosatom – Atomenergomaš, vyhotovila projektovou dokumentaci k vybudování termojaderného komplexu Bajkal. Stalo se tak v rámci realizace ruského programu „Jaderné energetické technologie nové generace na období 2010-2015 a perspektivu do roku 2020“.

Angara1_big[1]
Zařízení pro inerciální udržení Angara, které stojí v ruském výzkumném centru TRINITY. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Komplex Bajkal je určen pro výzkum v oblasti inerciální termojaderné fúze a hmoty s vysokou hustotou energie. Oblast jeho využití je velmi široká. Na jedné straně mluvíme o zažíhání termojaderných terčíků, řízení miniaturních termojaderných výbuchů za účelem sestrojení termojaderného reaktoru, provádění experimentů s hořením termojaderného paliva či o interakci doprovázejících se mikrovýbuchů záření s hmotou a zařízeními.

Na straně druhé mluvíme též o provádění základního výzkumu v oblasti fyziky vysokých energií, studiu stavových rovnic hmoty při experimentálních parametrech a přeměnách hmoty a reakcí hmoty se silným magnetickým polem. Nadto je naplánováno, že komplex Bajkal bude výkonem čtyřikrát převyšovat na světě největší zařízení podobného typu, Z machine (v amerických Sandia National Laboratories) či čínskou PTS, a stane se tak nejvýkonějším komplexem svého druhu na světě.

Termojaderný komplex bude mít tedy za úkol řešit řadu úkolů jak praktického tak teoretického rázu. Ke dni 14. července letošního roku projektová dokumentace k realizaci projektu Bajkal, vypracovaná odborníky společnosti GSPI, úspěšně obdržela kladný posudek federálního autonomního ústavu Hlavní úřad státní expertizy Ruské federace.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..