Škola analýzy dat spadající pod ruského softwarového giganta Yandex se stane partnerem Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v novém experimentu s názvem SHIP. Informoval o tom oficiální blog společnosti.

„Experiment SHIP je určen k hledání částic, jejichž objevení umožní rozšířit Standardní model částic a nově pohlédnout na uspořádání vesmíru,“ tvrdí společnost. Na internetových stránkách projektu, dostupných na webu organizace CERN, se hovoří o tom, že v rámci experimentu SHIP (Search for Hidden Particles – Hledání skrytých částic) výzkumníci přistoupí k hledání těžkých neutrálních leptonů, které tvoří tak zvanou temnou hmotu.

Podle prohlášení Yandexu tato společnost poskytne CERNu své technologie zpracování dat pro potřeby experimentu, přičemž studenti a výzkumníci ze Školy analýzy dat budou pracovat společně s vědci z CERNu. Očekává se, že objevení těžkých neutrálních leptonů potvrdí hypotézu o existenci temné hmoty a rozšíří Standardní model – teoretickou konstrukci ve fyzice elementárních částic popisující prakticky všechny jejich vzájemné interakce s výjimkou temné hmoty, temné energie a gravitace.

Yandex spolupracuje s CERNem od ledna roku 2011, kdy získali fyzici evropské jaderné organizace přístup k její technologii strojového učení Matrixnet a jejím výpočetním kapacitám. Následně tato ruská společnost rozpracovala specializovaný systém hledání pro vědce provádějící experimenty na Velkém hadronovém urychlovači (LHC).

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..