Výzkumník z Moskevského fyzikálně-technického ústavu (MFTI), Sergej Filippov, a jeho slovenský kolega Mário Ziman z Masarykovy univerzity v Brně nalezli způsob, jak uchovat kvantovou informaci přenášenou optickými vlákny na velké vzdálenosti. Informuje o tom tiskové oddělení MFTI s odkazem na publikaci těchto vědců v jednom z vůdčích vědeckých časopisů světa, Physical Review A.

Řeč je o přenosu informace s pomocí tzv. kvantového provázání (entanglementu). Jeho podstata tkví v tom, že nějaký kvantový objekt (například atom) v jistém přesně daném stavu, který je udržován v jedné laboratoři, předá tento svůj stav druhému objektu ve druhé laboratoři.

V praxi je přenos dat rušen procesem zvaným dekoherence. Jedná se o narušování kvantového stavu kvůli interakcím kvantového systému s okolním prostředím. V nové publikaci je popsáno, jak lze jistou třídu signálů přenášet tak, aby nebylo kvantové provázání dekoherencí narušováno.

Filippov a Ziman našli způsob, jak udržet kvantové provázání částic při přechodu přes zesilovač nebo naopak, při přenosu na dlouhé vzdálenosti. Slábnutí signálu ani jeho zesílení v takovém případě nezpůsobí ztrátu provázání, tvrdí článek.

Kvantově provázané částice se v současnosti studují jako základ hned několika perspektivních technologií včetně kvantových počítačů a ochrany informačních kanálů před odposloucháváním.

Fyzici v jiných vědeckých střediscích již dokázali provázat kvanta světla, fotony, a našli několik aplikací této metody. Například tvorbu optických vláken, která v principu nelze odposlouchávat. Při pokusu zachytit předávaná data tímto kanálem se nevyhnutelně ničí kvantové provázání fotonů a oprávněný příjemce sdělení uvidí cizí zásah. Ví tedy, že je odposloucháván. Navíc, díky kvantovému provázání je možno uskutečnit i teleportaci jednotlivých atomů.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..