Rusko pro mezinárodní termojaderný projekt ITER zhotoví a dodá systémy diagnostiky, které vědcům pomohou zkoumat chování plazmatu v reaktoru. V rámci své účasti v projektu ITER Rusko vyrobí devět z 45 systémů nutných pro kontrolu fungování termojaderného reaktoru.

iter-stroika-panorama
Staveniště projektu ITER. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

První mezinárodní termojaderný experimentální reaktor na světě se staví na jihu Francie ve výzkumném středisku Cadarache za podpory EU, Ruska, USA, Japonska, Číny, Indie a Jižní Korey. Bude se jednat o první pokus využití termojaderné reakce, podobné té probíhající na Slunci, pro získávání elektřiny ve větších měřítkách. V případě úspěchu se lidstvu dostane prakticky nevyčerpatelný zdroj energie.

Dohoda o vybudování ITERu byla podepsána v roce 2006. Evropské státy poskytují 50 % finančních prostředků, Rusko přispívá kolem 10 % celkové sumy, které budou investovány ve formě vysoce vyspělého vybavení. Původní cena výstavby činila 5 mld. euro, samotná stavba pak měla být dokončena v roce 2016. Původně plánovaná cena se ale postupně zdvojnásobila a termín zahájení experimentů se posunul na rok 2020. Pouze Rusko a Čína dodržují harmonogram projektu, zatímco EU je o tři roky pozadu. V minulosti to řekl zástupce generálního ředitele Rosatomu, ředitel bloku pro správu inovací, Vjačeslav Peršukov.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..