Rusko plánuje zahájit do roku 2030 výstavbu tří bloků s reaktory BN-1200, řekl 21. července generální ředitel Rosenergoatomu, Jevgenij Romanov.

Microsoft PowerPoint - BN-1200.pptx [Read-Only]
Schéma tlakové nádoby reaktoru BN-1200. (Zdroj: Iaea.org)
Ruská projektantská společnost OKBM Afrikantov připravuje reaktor BN-1200, který se řadí k rychlým reaktorům chlazeným sodíkem, jako další krok vstříc komerčnímu uplatnění jaderných reaktorů čtvrté generace.

„Spojujeme rychlé reaktory s našimi strategickými cíli v uzavírání palivového cyklu,“ řekl pan Romanov. První z těchto bloků bude postaven v Bělojarské jaderné elektrárně nacházející se poblíž města Zarečnyj ve Sverdlovské oblasti.

Minulý měsíc se podařilo pracovníkům Rosenergoatomu dosáhnout kritického stavu na čtvrtém bloku Bělojarské JE, který má reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe. Společnost Rosenergoatom je dceřinou společností Rosatomu a provozuje všechny ruské civilní jaderné reaktory.

Jaderné bloky s reaktory typu BN mají jedinečnou výhodu oproti konkurenci v životnosti, protože podle prohlášení pana Romanova bude reaktor BN-800 schopen být v provozu přibližně 100 let.

Blok s reaktorem BN-1200 bude mít instalovaný výkon 1220 MWe a projektovou životnost 60 let. Projektová kancelář OKBM Afrikantov si představuje, že by podobné elektrárny v Rusku mohly do roku 2030 představovat celkem 11 GWe instalovaného výkonu. Mezi nimi se mohou objevit i elektrárny umístěné v oblasti jižního Uralu.

Aktivní zóna rychlého reaktoru je výrazně menší než u běžně používaných typů a má vyšší hustotu výkonu, což vyžaduje tepelné výměníky o velké účinnosti.

Bělojarská jaderná elektrárna byla spuštěna před 50 lety a za tuto dobu měla nezměrný přínos pro vývoj ruské jaderné energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..