U příležitosti návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Argentině byla dne 12. července podepsána mezivládní dohoda v uvedené oblasti, kterou podepsali generální ředitel společnosti Rosatom za Rusko Sergej Kirijenko a za Argentinu ministr pro plánování, investice a služby Julio de Vido. Uvedený dokument je jedním z řady bilaterálních smluv, které podepsali prezidenti Vladimír Putin a jeho argentinský protějšek Cristina Fernandez de Kirchner.

Russia-Argentina July 2014 460 (Kremlin)
Ředitel Rosatomu Kirijenko a argentinský ministr de Vido podepisují dohodu před prezidenty obou zemí. (Zdroj: World Nuclear News)

Na tiskové konferenci, která proběhla na závěr schůzky, prezident Putin prohlásil, že dohoda „bude pevným základem pro velmi blízkou spolupráci“ v oblasti jaderné energetiky.

Nově podepsaný dokument nahrazuje starší, kterému vypršela platnost v prosinci 2012, a rozšiřuje oblasti spolupráce, prohlásila společnost Rosatom. Týká se to oblastí projektování, konstrukce, provozu a procesu ukončení provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů, včetně zařízení pro odsolování vody. Dohoda se týká také zabezpečení palivového cyklu, management radioaktivního odpadu a produkce izotopů, říká se dále v prohlášení společnosti.

Společnost Rosatom citovala argentinského ministra Julia de Vida, který prohlásil, že dohoda je velmi významná „záměrem ruské strany financovat argentinské projekty, které by měly zlepšit rozvoj jaderné energetiky v zemi.“

Argentina má v provozu dva jaderné bloky – Atucha-1 o výkonu 335 MWe a Embalse o výkonu 745 MWe, a dále blok Atucha-2, který minulý měsíc dosáhl kritického stavu. Reaktory ve všech uvedených elektrárnách jsou tlakovodního typu a jako moderátor používají těžkou vodu.

Po ukončení tiskové konference prezidentů obou zemí oznámil ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak reportérům, že společnost Rosatom předložila technický a komerční návrh na svou účast při konstrukci třetího bloku v elektrárně Atucha. Tendr proběhne ve třetím čtvrtletí roku, prohlásil ruský ministr.

„Společnost Rosatom zde nyní aktivně pracuje na přípravě projektu stavby čtvrtého a pátého bloku elektrárny, technický a komerční návrh již byl předán našim kolegům,“ prohlásil ministr Novak. A dále komentoval situaci, že „Rosatom je připraven na působení společnosti jak v roli klienta kontraktu, tak v roli dodavatele.“ Na závěr uvedl, že „společnost Rosatom je připravena poskytnout kromě dalšího kvalitní finanční podmínky.“

V únoru 2010 podepsala Argentina dohodu s Ruskem o sdílení technických informací o konstrukci jaderných elektráren a směru možného použití ruské technologie v zemi. V dubnu uvedeného roku byla podepsána dohoda o jaderné spolupráci s Ruskem a v září dohoda s Jižní Koreou.

V květnu 2011 společnost Rosatom a argentinský ministr pro plánování a investice prohlásili, že diskutovali o možnostech společného vývoje a konstrukce reaktoru nespecifikovaného typu o výkonu 640 MWe. V červnu 2012 vláda podepsala dohodu o jaderné spolupráci s Čínou, zahrnující studie čtvrtého bloku, jenž by byl financován Čínou, a dále o převodu výroby paliva a dalších technologií.

Ruský prezident Putin dále navštívil Brazílii, kde proběhly bilaterální rozhovory a zúčastnil se zde summitu hospodářského uskupení BRICS (společné uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky), prohlásil zdroj z Kremlu.

Jak ruská média oznámila, očekává se, že také s Brazílií prezident Putin podepíše dohodu o jaderné spolupráci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..