Druhá sériová atomová ponorka strategického významu, Vladimir Monomach, postavená v rámci ruského projektu 955 „Borej“ v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku, dokončila první etapu státních testů. Informovala o tom v sobotu tisková služba závodu.

monomahdsc09455
Nejnovější ruská jaderná ponorka během plavby na moři. (Zdroj: Sevmash.ru)

V době vyplutí na širé moře byla prováděna kontrola systémů a mechanizmů, zda splňují dané technické charakteristiky. „Zkoušky plavidla proběhly bez potíží,“ řekl generální ředitel Sevmaše, Michail Budničenko, když shrnoval první závěry týkající se vyplutí ponorky na moře, informuje ITAR-TASS.

„Bez ohledu na velké množství automatiky zabudované v ponorce pracovaly systémy v přísném souladu se zadaným programem. Posádka ponorky i kontrolní tým úspěšně provedli první etapu státních testů a jsou připraveni k další práci na moři,“ řekl Budničenko.

Po úspěšném zakončení zkoušek, revizi, úpravách plavidla a podpisu přijímací listiny proběhne předání Vladimira Monomacha, nosiče interkontinentálních raket, do rukou vojenské flotily Ruské federace. Očekává se, že atomová ponorka bude přijata do výzbroje ještě letos.

Vladimir Monomach je třetí plavidlo projektu 955. Jeho výstavba započala v Sevmaše v roce 2006. Hlavní ponorka tohoto projektu, Jurij Dolgorukij, byla do výzbroje přijata předloni. Vloni ji pak následovalo první sériové plavidlo tohoto projektu, Alexandr Nevskij. V současné době se v docích staví čtvrtý raketový nosič, Knjaz Vladimir.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..