Zvednutí 50tunového betonového víka a ocelového uzávěru umožnilo přístup k britskému prototypu jaderného reaktoru typu SGHWR (Steam Generating Heavy Water Reactor) po prvé od doby, kdy byl v 60. letech min. stol. postaven.

plug 400
Příprava před zvednutím ocelového uzávěru kontejnemntu reaktoru SGHWR. (Zdroj: World Nuclear News)

Uzávěr zakrýval přístupový otvor pro přesun větších komponent, které byly přemisťovány během výstavby do betonového kontejnmentu. Po dokončení výstavby byl tento otvor natrvalo uzavřen ocelovou deskou a vyztuženou vrstvou betonu.

Projekt likvidace tohoto reaktoru, který začal v roce 1991, nyní postoupil do fáze, kdy mohou být velké komponenty z prostor kontejnmentu vyjmuty, takže došlo k otevření původního otvoru. Některé přístroje a ochozy pro pohyb personálu musely být přemístěny, aby bylo možno zvednout uzávěr. Po odstranění zajišťovacích šroubů byly provedeny zkoušky jeřábu a ostatních použitých zařízení, aby se pracovníci přesvědčili, že nebudou přetíženy.

Původní ocelový uzávěr byl zdvižen a přemístěn do skladu, na jeho místo nastoupil posuvný příklop, který ho bude otvor zakrývat mimo pracovní dobu a bude sloužit jako protipožární bariéra. Nyní zde probíhají práce na přesunu velkých komponent z vnitřních prostor kontejnmentu.

Reaktor typu SGHWR o výkonu 100 MWe je jedním ze dvou reaktorů tohoto typu, jehož likvidace probíhá v lokalitě Winfrith v Dorsetu. Oba prototypy byly v provozu od roku 1968 do roku 1990, kdy jim vypršela projektová životnost. Byly připojeny k přenosové síti a zároveň sloužily výzkumu technologií pro vodou chlazené jaderné reaktory. Společnost Research Sites Restoration Ltd., která má kromě jiného na starosti správu reaktorů SGHWR ve Winfrithu, nedávno vypsala tendr v hodnotě 40 až 60 milionů liber (zhruba 1,4 až 2,1 miliardy korun) na vyprojektování, otestování a sestavení speciálních zařízení pro vyjmutí zbývajících komponent z reaktoru SGHWR.

Zdroj: World Nuclear News

screenshot_81
Reaktorová hala reaktoru SGHWR. (Zdroj: Research-sites.com)
screenshot_82
Zařízení uvnitř kontejnmentu, která budou postupně přesouvána nově otevřeným otvorem ven. (Zdroj: Research-sites.com)
O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..