Spuštění prvního bloku druhé Leningradské jaderné elektrárny, budované v Sosnovém Boru v Leningradské oblasti, je naplánováno na rok 2015. V pátek to novinářům řekl generální ředitel státního podniku Rosatom, Sergej Kirienko.

3803968[1]
Výstavba Leningradské JE-2, která doplní původní čtyři bloky s reaktory typu RBMK-1000 nejprve dvěma bloky s reaktory VVER-1200 a v budoucnu dalšími dvěma stejného typu. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Již během své prohlídky staveniště vyjádřil Kirienko spokojenost nad rychlostí výstavby, přitom ale připomenul, že v minulosti docházelo k časovým skluzům: „Harmonogram je daný, úkol, který nyní stojí před ředitelstvím pro výstavbu elektrárny, měnit nebudeme. Blok má být spuštěn v roce 2015. Máme tím na mysli nejen spuštění jako takové, ale i zahájení komerčního provozu.“

Podle jeho slov byl 25. července představen podrobný harmonogram prací.

„Existuje celá řada způsobů, jak dohnat časový skluz. Některé z nich mají systémový charakter, budeme jich používat na dalších blocích elektrárny,“ poznamenal Kirienko. Dále upřesnil, že na výstavbě elektrárny budou použity vysokonosné jeřáby o nosnosti přes 1000 tun a bude probíhat také externí montáž vybavení.

„Nejprve je reaktor spuštěn ne horizontálně, skrz nádobu, ale vertikálně,“ pokračoval Kirienko, jenž dále poznamenal, že „práce zajišťující maximální upevnění základních bloků vybavení před tím, než dojde k jejich montáži, je dobře zorganizována.“

Šéf Rosatomu řekl, že v současnosti na objektu pracuje 4200 lidí, ale ve vytížených situacích je třeba počet zvýšit na 5000 až 6000 lidí.

Projekt výstavby Leningradské JE-2 je realizován v rámci programu dlouhodobé činnosti společnosti Rosenergoatom. Tato elektrárna nahradí dosavadní Leningradskou JE, ve které pracují čtyři reaktory zajišťující více než 50 % veškeré energie spotřebovávané v Petrohradu a Leningradské oblasti.

Spuštění prvního bloku nové elektrárny je naplánován na příští rok, již za rok se plánuje jeho uvedení do komerčního provozu. Další bloky Leningradské JE-2 budou pak postupně uváděny do provozu v letech 2016, 2020 a 2021.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..